Kvantový počítač: Google zahájil éru kvantové nadvlády – Začíná nová technologická revoluce?

0

Kvantová nadvláda je tady! Google zřejmě dosáhl významného milníku ve vývoji kvantových počítačů. Kvantový počítač dokázal za necelé čtyři minuty vyřešit příklad, který by klasický počítač louskal i 10 tisíc let. Započne kvantový počítač novou technologickou revoluci?

Kvantový počítač a nejasné zprávy o kvantové nadvládě

Zprávy o úspěchu Google a jeho kvantovém počítači jsou zatím zahaleny tajemstvím. Jako první o úspěchu informovali ve Financial Times. Google podle nich publikoval na stránkách NASA oznámení o technologické senzaci, zpráva byla ale později z webu stažena.

Dosažení kvantové nadvlády by nebylo překvapením, protože se o tom ve vědeckých kruzích mluví už déle. V Google dokonce v minulosti doufali, že kvantové nadvlády dosáhnou již v roce 2017. Toto přání se jim ale nesplnilo, protože jejich systém byl příliš náročný na ovládání. Že by se jim to přece podařilo s dvouletým zpožděním?

Víte, jak zpráva o kvantovém počítači (ne)souvisela s dnešním propadem trhu? Podívej se na náš stream!

Co jinému trvá tisíce let, kvantový počítač zvládne za pár minut

Kvantový počítač používá jako základní jednotky kvantové bity (qubity). Na rozdíl od klasických bitů, které ukládají data jako jedničky a nuly, qubity využívají kvantový jev známý jako superpozice. To ve zkratce znamená, že qubity existují jako jedničky a nuly současně.

Důsledkem je exponenciální nárůst informací, které je možné zpracovat. Dvojice qubity může představovat až čtyři možné stavy, tři qubity až osm možných stavů a 300 qubity? Více stavů, než existuje atomů ve vesmíru!

Podle Financial Times se kvantovému počítači od Google podařilo vyřešit výpočet dokazující náhodnost čísel vytvořených generátorem náhodných čísel za 3 minuty a 20 sekund. Toto řešení by zabralo klasickému počítači až 10 tisíc let. Vzhledem k časové náročnosti klasický počítač tento úkol nedokáže vyřešit, a proto je Google první společností, která dokázala kvantovou nadřazenost. Samozřejmě jen v případě, že jsou zprávy o Google kvantovém počítači pravdivé.

Klasické počítače zatím nevyhazujte!

Přestože kvantový počítač od Google zřejmě vyřešil problém, se kterým si klasický počítač neporadí, neznamená to, že v blízké budoucnosti nahradí klasické počítače. Ty totiž umí řešit kopec praktických a různorodých úkolů, na které zatím kvantový počítač není připraven.

Ozvaly se kritické hlasy i velké nadšení. Podle IBM, konkurence Googlu v oblasti kvantových počítačů, není pravda, že Google dosáhl kvantové nadvlády. Počítač Googlu je totiž designován tak, aby vyřešil jen jeden jediný problém, a proto není použitelný jako obecný počítač. Kvantový počítač prostě patří do kočáru, ne do vozu.

Naopak pozitivně reagoval například vědec Daniel Lidar:

“[Google] nám ukázal cestu ke škálovatelnému kvantovému počítači. Jakmile tu bude kvantový počítač s naprostou korekcí chyb, obloha se stane limitem.”

Co číst dál?

STREAMUJEME – Komentujeme krvavú kúpeľ kryptomien – Môže za to kvantový počítač?

Zdroj:
theverge.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno