Norsko spouští velký ropný projekt – Co bude s klimatickou krizí?

0
ropa

Paradox! Norsko plánuje spustit největší ropný projekt za několik desetiletí a zároveň je jedním z nejsilnějších hlasů v oblasti klimatického aktivismu a snah o změnu lidského chování. Jak si máme tento paradox vysvětlit?

Norsko, ropný projekt a velmi špatné načasování!

Společnost Equinor ASA zahájila svůj masivní ropný projekt v Severním moři přesně v době, kdy sílí tlaky na vlády i ropný průmysl, aby jednaly proti zhoršování situace v oblasti změny klimatu. Rozhodnutí by nebylo tak zvláštní, pokud by šlo o krajinu, jako je například Slovensko či Česká republika. Norsko je ale na rozdíl od Slovenska až příliš hlasitým advokátem klimatického aktivismu.

Nevadí, že Norsko volá po změně chování celého lidstva. Jak uvedl norský ekonom Klaus Mohn pro Bloomberg, země má obě politiky jasně odděleny:

“Je pochopitelné, že v dobách, jako jsou tyto, by se to dalo považovat za paradox. Norsko ale tvrdohlavě zachovává dělení mezi ropnou politikou na jedné straně a politikou v oblasti klimatu na straně druhé. “

Společnost Equinor kritiku očekávala

V Equinor kritické hlasy předpověděli, a proto se na ně i předem připravili. Když kliknete na jejich web, uvidíte následující text i s řečnickou otázkou:

“S hrdostí oznamujeme otevření našeho nového obrovského ropného pole Johan Sverdrup v Severním moři. Je to technologický triumf, milník pro norský ropný průmysl – a mohl by poskytovat energii 50 let. Ale co klima – skutečně svět tuto ropu potřebuje? “

Jak se tedy s řečnickou otázkou v Equinor vypořádali? Nuže, ropný průmysl neskončí ze dne na den, stále ho potřebujeme. Právě proto je podstatné, aby se ropa produkovala tak čistě, jak je to jen možné. A právě to dokážou v Equinor a na novém ropném poli v Norsku.

Norsko a Equinor jako poslední producenti ropy?

Podle společnosti Equinor se dá na poli Sverdrup ropa těžit způsobem mnohem šetrnějším k životnímu prostředí než na jiných místech na Zemi. Průměrné množství emisí za každý barel ropy ve světě je podle nich 18 kg CO2. Průměr na norském břehu je ale podstatně nižší – jen 8 kg CO2.

Equinor a Norsko již dlouho používají ropné pole Sverdrup jako příklad toho, proč by mělo být Norsko poslední zemí, která přestane produkovat ropu. Pokud Norsko dokáže produkovat nejčistší ropu na světě, mělo by mít přece primát v produkci, no ne? Jako nenápadný plus by tak Norsko získalo skvělou ekonomickou výhodu.

Na závěr uvádíme slova dalšího ekonoma, který na Twitteru uvedl:

“Fantastický den pro Equinor a státní pokladnu, ale ne až tak fantastický den pro globální emise skleníkových plynů.”

Co číst dále?

Už i Putin věří na globální oteplování – Bojí se o ruské ropné společnosti?

Zdroje:
equinor.com
finance.yahoo.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno