Obchodní válka mezi USA a Čínou: Napětí opět eskaluje, Trump se chová jako školní tyran!

0
Čína Amerika trade war obchodní válka

Navzdory optimistickým zprávám z minulého týdne se obchodní mír mezi USA a Čínou zatím nekoná. Naopak v neděli v platnost vstoupily nové cla ze strany Donalda Trumpa i Číny. Obchodní válka se tak aktuálně řídí heslem „oko za oko, zub za zub“!

Obchodní válka a konec optimismu

Minulý týden jsme vám přinesli zprávu, že Čína už víc nechce eskalovat napjaté vztahy s USA a hledá řešení přijatelnější pro obě strany. Na výhrůžky Donalda Trumpa ohledně zvyšování cel Čína podle mluvčího nechtěla reagovat odvetnými opatřeními, protože takové jednání neprospívá nikomu – ani Číně, ani USA a ani globálnímu trhu.

Na shovívavou reakci Číny okamžitě pozitivně zareagovaly světové trhy včetně Dow Jones, který významně vzrostl. Obchodníci si alespoň na chvíli vydechli, ale poslední vývoj událostí naznačuje, že nyní je už zas všechno jinak. Optimismus byl zřejmě přehnaný.

Trump zavádí nová cla, Čína chystá odvetu

V neděli Trump zavedl 15% cla na import z Číny týkající se hodnoty až 110 miliard dolarů. Nová cla se budou vztahovat na různá spotřební zboží, včetně obuvi, chytrých hodinek či elektroniky. Poprvé se nyní cla týkají například i značky Apple.

Trump na svém twitterovém účtu napsal, že jeho cílem je snížit závislost USA na Číně, a naléhal, aby americké společnosti nacházely alternativní dodavatele mimo Čínu.

„Nechceme být služebníky Číňanů! Jde o americkou svobodu. Přesměrujte dodavatelský řetězec. Neexistuje žádný důvod, aby se vše kupovalo od Číny!“ uvedl Donald Trump.

Čína v reakci na USA zavedla svá vlastní odvetná“ cla – konkrétně na americké zemědělské produkty, ale i na ropu.

Čínská média v reakci připodobnila Trumpa a USA ke školnímu tyranovi:

„Spojené státy americké by se měly naučit chovat jako zodpovědná světová velmoc a měly by přestat jednat jako školní tyran.“

Obchodní válka se bude vyostřovat

Donald Trump nadále plánuje v říjnu zvýšit současné 25% clo na některé zboží až na 30 %. Čína zas plánuje odvetu v podobě 25% cla na americké vozy. A tak se prezidenti USA a Číny propracovávají na cestě ke stále vyšším clům, přičemž obě strany eskalují napětí dalšími odvetnými opatřeními.

Obchodní válka bude vyvíjet větší tlak na globální ekonomiku a finanční trhy. Tak jako Dow Jones minulý týden reagoval na pozitivní zprávu z Číny, která hledala mírumilovnější řešení konfliktu, reflektoval i aktuální zavedení tarifů a napětí – tentokrát ale prudce klesl.

Co číst dál?

[STREAM] Ako môže obchodná vojna medzi USA a Čínou vplývať na trh? Naživo o 21:00

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno