Odkud se bere hodnota zlata – Vzhled opravdu někdy hraje roli

0
gold , zlato

Často se říká, že zlato je stabilním držitelem hodnoty a s tímto tvrzením se dá jen těžko polemizovat. Celá historie lidstva je lemována zlatými mincemi. Proč má ale právě zlato takovou hodnotu?

Fundamentální hodnota zlata

Pokud se podíváme zpět do historie, tak zlato mělo téměř v každé kultuře své místo. Lidé jsou k němu jistým způsobem přitahováni a i dnes je to klíčový prvek globální ekonomiky. Není to vůbec náhodná volba. Zlato má totiž vlastnosti, které jsou pro přenos a uložení hodnoty klíčové.

Pokud se podíváme na periodickou tabulku prvků, tak můžeme rovnou ignorovat plyny a kapaliny, protože se opravdu na přenos hodnoty nehodí. Logicky se nabízí kovy, které vydrží a jejichž přenos bude snadný.

Pro přenos hodnoty tak mohly sloužit kovy jako měď či železo. A např. měď se také používá na mince nízké hodnoty. Jenže jak železo, tak i měď jsou velmi náchylné ke korozi. Stejně tak hliník byl nevhodným pro ukládání hodnoty. Z psychologického hlediska je jeho lehkost prostě něco, co lidem nesedí.

Zlato je výjimečné

A právě ty vhodné vlastnosti má zlato. Nejen že je těžké, ale zároveň je odolné proti vlivu času, což z něj dělá bezvadné úložiště hodnoty. A nikdy se nesmí zapomenout na vlastnost, která je pro lidskou psychiku klíčová. Zlato je lesklé. Pro lidskou mysl je přitažlivé a tudíž se mu daleko snadněji přidává hodnota.

Využití blockchainu – Jak blockchain v módním průmyslu zachrání svět

A právě to vedlo dlouhé generace našich předků k využívání zlata jako nositele hodnoty. Jelikož se dá zlato jednoduše roztavit, tak je také vhodné na výrobu mincí. A právě rozšíření zlata jako přijímaného platidla vedlo k tomu nejdůležitějšímu, což je lidská důvěra.

Důvěra je klíčem

Lidská důvěra je klíčem k hodnotě zlata. Čím více lidí věří, že tento lesklý kov je cenný, tím lepší postavení bude mít. A jak bylo popsáno výše, tak zlato má i fundamentální kvality k tomu, aby se stalo nositelem hodnoty.

Ačkoliv již v dnešní době existují jiné možnosti, kde uchovávat hodnotu, které mají podstatně silnější, fundamentální základ, tak si zlato stále drží svou výsadní pozici. Tu si pravděpodobně ještě dlouhou dobu uchová. Je to totiž majetek, ke kterému se lidé stále vrací, protože důvěra ve zlato se budovala po mnoho generací.

Zlato je tak kombinací fundamentálních hodnot a důvěry, kterou do něj vkládají lidé. A tento po generace budovaný konsensus jen tak nezmizí.

Co číst dále?

[PŘEHLED TRHU] Brutální výplach – Altcoiny krvácejí – XRP se může stydět!

Zdroj:
investopedia.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno