Průvodce scamem od začátku do konce. Jak funguje scam?

0
scam_vznik_zanik

Internet je plný podvodníků. Takoví podvodníci potřebují od lidí dostat co nejvíce peněz za co nejkratší čas prostřednictvím podvodu = SCAMu. Často jde na první pohled o důvěryhodné projekty. V kryptosvětě je takových podvodů ještě více, a to z důvodu, že množství lidí se naláká na vysoké provize nebo slibovaná % zisku z jejich investice. Pojďme si nyní stručně projít takovou časovou osu, jak většinou vzniká a zaniká takový podvod.

Fáze 0 – úvod

Tuto část věnuji opačnému publiku – investorům. Ti se při takových projektech rozdělují do tří skupin:

 • Ti, kteří projektu opravdu věří, že např. po vložení 0,01 BTC budou mít za 60 dní 0,05 BTC. Nebo i dříve. Je to hloupá úvaha. Do projektu vstupují, když na něj narazí někde na sociální síti. Může to být už v zánikové části tohoto podvodu.
 • Ti, kteří na doporučení těch prvních uvěří, že když to „funguje“ jim, proč by nemohli vydělat i oni. Toto je hloupost spojená s důvěrou v cizí lidi. Ti první se při doporučení SCAMu obvykle dopouštějí trestného činu.
 • Ti, kteří investují do projektu s vědomím, že mohou o investici přijít. Takoví lidé často zkoušejí štěstí a mechanismus scamu, aby předem varovali ostatní. Do projektu vcházejí mezi prvními.

Fáze 1 – vznik

SCAM projekt vzniká a v momentě rozjíždí marketing. Často má dobře propracovaný systém odměn pro další investory, které dotyčný pozve do projektu. Tzv. referral systém. Za pozvání dostane první investor odměnu a nějakou výhodu nebo odměnu dostane i pozvaný investor. Takto řešená struktura je velmi rychle (virální) rozšířená mezi lidi. Některé znaky vám dokážou říct, že na tom něco nehraje. Které to jsou?

 • Použití neobvyklých domén jako * .farm * .club * .finance apod.
 • Vysoké % zhodnocení, ať už denní nebo měsíční.
 • Tvůrci mají vlastní ICO, které není nikde zalistované.
 • Nepoužití SSL certifikátu, tj. stránky nejsou ve formátu https, ale jen http což znamená, že nejsou pro vás bezpečné a nedoporučuje se na ně zadávat jakékoli osobní údaje.
 • Výběr investice je možný až po měsíci, ale po pár dnech fungování projektu mají na stránce zveřejněno, kolik investoři už vybrali výdělků. A jak to dokázali?
 • Grafické zpracování stránky je na velmi nízké úrovni, některá tlačítka nefungují apod.
 • Zveřejněné sídlo firmy se nachází podle google maps někde uprostřed pole, řeky apod.

Fáze 2 – první výplaty (někdy i poslední)

Přibližně po měsíci až dvou fungování stránky již investoři mají teoreticky zpět svůj vklad, který jim dovolí nebo nedovolí vybrat. To záleží, kam scam projekt chce až dojít. Pokud již mají vybrané depozity, tak pár lidí vyplatí (někdy nikoho) a zabalí to. Stránka přestane fungovat ze dne na den a je konec. Ve druhém případě se pokračuje a zvyšuje se důvěra tohoto projektu tím, že začnou vyplácet první investory. Ti samozřejmě nadělají screenshoty o platbách, které pak šíří mezi své referraly, a tím přinesou stránce ještě více klientů = depozitů = financí. Jak poznat v této fázi, že se není třeba zapojovat?

 • Někteří investoři začnou šířit info, že není možný výběr jejich peněz.
 • Mnoha přestane fungovat přihlášení nebo je stránka často v údržbovém módu.
 • Projekt přidá investorům nové možnosti, které jsou nereálné, například 200 % navrch z prvního depozitu jako bonus. To je nesmysl, který by reálná společnost nikdy nemohla poskytnout. Byla by hluboko ve ztrátě.
 • Nastaví vyšší minimální částky na výběr. Např. první měsíc 0,01 BTC a pak už 0,1 BTC atd.

Fáze 3 – zánik

Mnohé scamy skončí již po první fázi, další po druhé, ale několik scam projektů může fungovat i přes rok. Tím si nemyslete, že jsou ve ztrátě. Ne, nejsou. Sice vyplácejí, ale vyplácejí jen z toho, co vybrali. V poslední fázi může přijít každou hodinu nečekaný konec, a proto je třeba se v této fázi, kdy projekt funguje několik měsíců, vůbec nezapojovat. Je to nejhorší doba na investici. Spekulanti a investoři, kteří si jsou vědomi toho, že mohou o všechno přijít, už to dávno sbalili a vybrali při všem štěstí něco navíc mimo depozit.

Všem scamům nebo stránkám, které slibují vysoké zhodnocení vkladu za krátký čas (HYIPs), se prosím vyhýbejte obloukem. Jakmile vám někdo nějaký projekt doporučí, už v té chvíli to může být na 90 % scam. Těch zbývajících 10 % se dá vysledovat, přečíst si o nich a rozhodnout se rozumem. V každém případě investujte maximálně tolik, o kolik jste ochotni přijít.

Tomáš DonMorello Kiebel

Přečtěte si něco dalšího 🙂

Holandská Centrální banka – Při následující krizi vás zachrání jen zlato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno