Koreluje Bitcoin s akciemi? Jen zřídka, a proto ho miliardáři nakupují ve velkém

0
Koreluje Bitcoin s akciemi? Jen zřídka, a proto ho miliardáři nakupují ve velkém
„Bitcoin je závislý na akciích? Podle naší analýzy není a je to jeho nejcennější vlastnost.”

Po nedávném propadu na 3 900 USD za Bitcoin se rychle začal ztrácet narativ o Bitcoinu jako o nekorelujícím druhu majetku. Pokud ovšem chceme najít odpověď na to, jestli spolu tyto druhy majetků korelují, musíme se podívat na dlouhodobé statistiky, které nám ukáží, co se přesně děje.

JPMorgan – Digitální měny ohrožují geopolitickou moc USA!

Obsah článku

  • Proč je absence korelace s akciemi důležitá?
  • Jak si v porovnání vede Bitcoin?
  • Jaká je míra korelace mezi Bitcoinem a akciemi?
  • Další příklady korelace
  • Co nám říkají data?

Proč je absence korelace důležitá?

V první řadě si musíme říct, proč je absence korelace mezi Bitcoinem a akciovými trhy důležitá. Akcie reprezentují velkou část klasického finančního trhu a jsou často považovány za hlavní indikátor toho, jak si vede ekonomika, a to i na světové úrovni. Většina klasických druhů finančních majetků vykazuje výraznou korelaci.

A právě zde přichází naprosto stěžejní role nekorelujících majetků. V klasických trzích tuto roli plní primárně zlato a stříbro. Jejich hodnota je vidět obzvláště v krizových situacích. Absence korelace totiž tvoří zásadní výhodu pro investory. Díky ní mohou chránit své investice v dobách silných propadů a nejistoty. A přesně to se teď děje.

Zatímco do akciových trhů se doslova pumpují peníze, zlato podobný mechanismus nemá (ani Bitcoin logicky). I přesto je vidět, že zlato od masivního propadu získalo na hodnotě 5 % a ode dna propadu dokonce 26 %. To znamená, že velká skupina investorů hledá zajištění pro budoucí období nejistoty.

V době psaní článku se hlavní akciový index S&P 500 nachází 13 % pod hodnotou, kterou si index držel před koronavirovou panikou. Zde je vidět naprosto jasný rozdíl v preferencích i v přístupech k trhům ze strany národních vlád.

V kontextu dnešní doby je potřeba si uvědomit, že akcie mají opravdu silně privilegované místo ve finančním světě. Státy tisknou nové peníze, za které do svých rezerv nakupují akcie jednotlivých firem a tím se snaží v podstatě trh zmanipulovat do zdání, že je vše v pořádku. Jenže indikátory značí, že není. A tím je i rostoucí cena zlata… Jak to dělají? Přečtěte si naše vysvětlení monetární politiky Quantitative Easing – Takto funguje nástroj, kterým centrální banky manipulují ekonomiku

Jenže indikátory značí, že všechno není v pořádku. Jedním z nejdůležitějších indikátorů je rostoucí cena vzácných kovů. Stříbro vs. zlato – Který vzácný kov se vyplatí nakoupit v této krizi?

Jak si v porovnání vede Bitcoin?

Stejně jako zlato, tak i Bitcoin vykazuje nízkou míru korelace s klasickými, akciovými trhy. I proto se často Bitcoinu přezdívá digitální zlato, přestože tato metafora významně pokulhává. Bitcoin a zlato mají nicméně jednu hlavní spojitost. Oba majetky jsou určitou skupinou populace považovány za úložiště hodnoty (SoV – store of value).

To v podstatě znamená, že investoři důvěřují, že si v určitém časovém období dané druhy majetku udrží svou hodnotu lépe než jiné druhy majetků. Další společnou hodnotou jak BTC tak zlata je fakt, že se jedná o vhodné finanční nástroje. Jistě se dá i nemovitost či umělecké dílo považovat za úložiště hodnoty, ale jejich funkce jako finančních nástrojů není ani zdaleka tak dobrá.

To se dá jednoduše vysvětlit na příkladu. Zatímco Bitcoin je možné kdykoliv, komukoliv poslat a rozdělit jej na libovolně velké části, dům se dá prodat jen jako celek. A k tomu není jednoduché najít kupce, který musí být v dané lokalitě. A zároveň bude trh s nemovitostmi podléhat silným regulacím. Jedná se tak o nehodící se finanční nástroj.

Jaká je míra korelace mezi Bitcoinem a akciemi?

Nyní se dostáváme k jádru problematiky. V první řadě je potřeba vzít relevantní data. Ta nabízí např. Coinmetrics. Na následujícím obrázku můžeme vidět míru korelace mezi S&P 500 a cenou Bitcoinu.

Zde máme data od roku 2014. Korelace na hodnotě 1 (levá osa) by značila absolutně stejné cenové pohyby a korelace na úrovni -1 by pak značila vždy perfektně opačné pohyby. Korelace kolem hodnoty nula pak značí absenci jakékoliv korelace, a to i té negativní i pozitivní.

Na obrázku tak můžeme vidět, že korelace se dlouhodobě pohybuje kolem nuly, což značí absenci korelace. Graf je 180denní průměr. Pokud snížíme průměr na 90 dní, bude dobře vidět další zajímavý fakt. A tím je to, že korelace mezi cenami výrazně roste při silných cenových propadech.

Jak je vidět, nejvyšší míry korelace jsou během silných pohybů směrem dolů. Jedná se ovšem o krátkodobé výkyvy. Z dlouhodobého hlediska má Bitcoin tendenci nekorelovat s tradičními trhy. A to je přesně to, co chtějí velcí, finanční hráči pro zajištění svých pozic. I proto např. nedávno oznámil legendární investor Paul Tudor, že drží 2 % majetků v Bitcoinu.

Není ale trochu škoda, že Bitcoin ve skutečnosti nekoreluje s akciemi? NASDAQ Composite totiž právě teď útočí na své historické maximum! Je čas prodávat? Přečtěte si naši analýzu.

Další příklady korelace

Podíváme-li se na další, relevantní případy korelace, zjistíme, že se Bitcoin a kryptoměny obecně chovají jinak. K tomu jsou dva primární důvody. Jednak jsou kryptoměny naprosto novým technologickým odvětvím a druhak jsou kvalitativně odlišné od předchozích systémů. Na následujícím grafu můžete vidět absenci korelace i mezi Bitcoinem a zlatem. Následující grafy jsou delší, časové průměry a data pochází z blockchaincenter.

Pro porovnání si pak můžeme vzít korelaci mezi DOW a SP500. Tyto dva akciové indexy jsou dobrým ukazatelem, jak vypadají přímo korelující trhy.

A nakonec zde máme korelaci mezi BTC a ETH. V počátku můžeme vidět tzv. hledání ceny u ETH a postupný přesun od nekorelujícího majetku na korelující.

Co nám říkají data?

Poslední část budeme věnovat interpretaci dat. V první řadě zde máme jasné důkazy o tom, že Bitcoin a kryptoměny obecně nejsou korelujícím druhem majetku s klasickými trhy. To je velmi dobrá zpráva, protože zejména instituce si takovéto vlastnosti hluboce cení, obzvláště v dobách krize. Tomu odpovídá i obrovská akumulace kryptoměn ze strany velkých hráčů (primárně BTC, ETH).

Fakt, že široká komunita ztratila při nedávném propadu důvěru v narativ o absenci korelace, vypovídá o tom, že velká část investorů nemá v Bitcoin prozatím dostatečnou důvěru a vlastně se rychle zaleknou. To je sociální aspekt kryptoměn, který je potřeba mít stále na paměti. S postupujícím časem ovšem důvěra v krypto obecně roste, což reflektuje i rostoucí cena.

Kryptoměny tak mají perfektní výchozí pozici stát se důležitou součástí institucionálních portfolií. I to můžeme nyní sledovat ve světě velkých financí, kdy další a další hráči nakupují kryptoměny ve snaze zajistit se proti případným propadům trhů.

Centrální banky se to sice snaží zakrýt, ale probíhající ekonomická krize má obrovský dopad na ekonomiku. Na akciových indexech se to neodrazilo, ty od března tohoto roku neustále rostou, ale západní ekonomika je momentálně v troskách. Krize je ovšem ve vyšších vrstvách žádaný úkaz. Je totiž integrální součástí mechanismu, který zajišťuje přesun hodnoty pryč od pracujících lidí, kteří ji vytvářejí.
Chcete vědět, proč bohatí na krizi bohatnou a ostatní chudnou? Přečtěte si první ze série článků na toto téma a naučte se, jak tento mechanismus obejít. Nenechte si zdecimovat vaše úspory!

Takto bohatí zarábajú na kríze – Okrádajú nás, pretože nerozumieme systému – časť 1.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno