Psychologie obchodování – Existuje dokonalá investice?

0
psychologie hlava

Pomalu jsme opustili trendové čáry, klouzavé průměry, supporty a rezistence, Fibonacciho, harmonické patterny a začínáme se věnovat jiným, ale také velmi podstatným tématům, které jsou spojeny s obchodováním a investováním. Jde zejména o psychologii, money management, RRR a podobně. Dnes nás čeká takový krátký úvod a pokusíme se najít odpověď na otázku, jestli vůbec existuje dokonalá investice.

Existuje dokonalá investice?

Velmi individuální otázka, která může mít pro každého úplně jinou odpověď a může být pojatá úplně jinak. Nabízíme vám pět otázek, které by měly pomoci každému, kdo se snaží najít odvěď na otázku, zda pro něj existuje dokonalá investice.

1. Co je tvůj cíl?

Při investici (stejně jako při obchodování) je třeba jasně vědět, proč to děláte. S jakým úmyslem do toho jdete a jaký je váš cíl. Chcete vydělat? Chcete ochránit svůj majetek? Chcete vyzkoušet něco nového? Máte přebytek peněz a nevíte, co s nimi? Chcete si vybudovat pasivní příjem? I toto všechno mohou být otázky, které by vám mohly pomoci při hledání té správné odpovědi na to, za jakým účelem chcete investovat/obchodovat.

2. Jak často budete investovat?

Asi jednodušší otázka, tentokrát však spojena pouze s investováním. Budete investovat pravidelně, nebo jednorázově? Odpověď na ni totiž změní celý chod toho, jak se budete na svou investici dívat. Samozřejmě že správná odpověď neexistuje a pouze vy musíte mít jasno v tom, na co máte a jak si investici představujete.

3. Jak snášíte riziko? Jak si riziko představujete? Jaký očekáváte zisk?

Z části velmi nepříjemné otázky, avšak je třeba si na ně dokázat odpovědět. Umíte si představit, že držíte své portfolio v 50% ztrátě? Očekáváte velké zisky, ale jste ochotni podstoupit pouze malé riziko? Nemožné! S touto otázkou se pojí otázka jiná, a tou je, jaký zisk očekáváte? Co je pro vás velký zisk? Pro někoho to může být 10 % a pro někoho 1 000 %. Opět neexistuje žádná správná odpověď, avšak jedna věc je jistá, a to, že čím větší zisk očekáváte, tím větší bude riziko.

4. Kolik peněz chcete investovat?

Ať už je to 1 000 Kč, nebo 100 000 Kč, u této otázky existuje pouze jedno pravidlo. To zní: investovat jen ty peníze, které můžete ztratit. Všichni o tom stále mluví, ovšem i tak většina lidí investuje z peněz, které jsou pro ně extrémně důležité (nebo je minimálně nemohou ztratit). Takže ať už si odpovíte jakkoliv, pokud chcete investovat, opravdu investujte jen takové peníze, o které můžete přijít.

5. V jakém časovém období chcete investovat?

Poslední, avšak neméně podstatná otázka, a to, kdy si chcete dané peníze vybrat. Jak dlouho je chcete mít investované? Rok, dva, deset, dvacet? Vše z toho jsou opět přijatelné možnosti, je ale třeba při finálním rozhodování a nastavení investice dobře zvážit, které z těchto časových období je nejlepší právě pro vás.

Závěr

Psychologii tradingu jsme začali trošku netradičně, a to jakýmsi „dotazníkem“ o tom, jak se správně připravit na investice a na co všechno je při tom třeba myslet. Pokud jste tuto fázi nepovažovali za nutnou a naskočili do světa investic, zkuste se k těmto otázkám vrátit a poctivě je zodpovědět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno