Harmonické Patterny – Komplikované, ale přitom tak jednoduché – AB=CD pattern

0
harmonika

Po Fibonaccim, jeho posloupnosti a retracementu se začneme věnovat harmonickým patternům. Obchodování na základě harmonicých patternů vychází ze zlatého řezu a tedy i z Fibonacciho čísel. Vida, jak nám to pěkně navazuje.

Co je harmonický pattern AB=CD

Jde o první, nejjednodušší případ harmonického patternu, který můžete najít na grafech. Na rozdíl od většiny patternů, které jsou složeny z 5 bodů (X, A, B, C, D), AB=CD má pouze 4 body (pochopitelně body A, B, C, D).

I u tohoto patternu jsou pravidla, která se musí striktně dodržovat. První z nich je, že nikdy neobchodujete tento pattern předtím, než dosáhne bodu D (pokud nechcete obrovsky riskovat). Teprve poté, co cena dojde do bodu D (cenová hladina), se vyplatí vstoupit do obchodu.

Tento pattern v bullish případě vypadá tak, že bod A je high a z něho cena padne do bodu B. Odtud se částečně odrazí zpět směrem vzhůru na retracement C (který je pochopitelně nižší než bod A). Následně cena padne do bodu D, který musí být nižší než bod B. A tady je druhé důležité pravidlo.

Velikost úsečky (cenová vzdálenost) z bodu A do B musí být stejná jako z bodu C do D. Jde však o cenový rozdíl (ne časový). Daný pattern je například validní i v případě, kdy cena spadla z A do B o 50 dolarů za jeden den a z C do D spadla o 50 dolarů za 4 dny. Jde vám tedy jen o to, že cena musí klesnout o stejnou hodnotu (ale čas může být různý). Samozřejmě, že ideální by bylo, kdyby byl stejný i čas.

Jak si pomoct s Fibonacciho indikátory?

U AB=CD patternu si umíte pomoci Fibonacciho retracementem. Pokud ho zobrazíte na topu a potáhnete z bodu A do bodu D (který by měl být na úrovni 0), tak budete sledovat zejména 2 hladiny. První je 0,382 a druhá je na hranici 0,618. Jak však pomocí nich obchodovat?

U 0,382 je strategie poměrně jednoduchá – po dosažení tohoto levelu prodat 50 % pozice a stoploss změnit na vstupní pozici – čili na cenu, jaká byla přesně na bodu D. V případě 0,618 pak zbývá už jen prodat zbytek celé pozice. Target se však vyplatí dávat částečně pod 0,382 a 0,618, aby byla jistota, že se vaše pozice opravdu zobchoduje.

Jedním z posledních pravidel je, že stoploss jde pod bod D. Jak moc chcete riskovat, je samozřejmě na vás samotných, ale RRR (Risk:Reward:Ratio) by mělo samozřejmě dávat smysl. Stoploss se pak následně mění po dosažení prvního targetu (levelu 0,382).

Prodloužený AB=CD pattern

Bod D může končit nejen na Fibonacci Extension levelu 1 (100 %), ale také může jít až na 1,272 (127 %) nebo 1,414 (141 %). V krajních případech může tento cenový level dokonce padnout až na 1,618 (168 %). Právě z tohoto důvodu se AB=CD pattern obchoduje až v momentě, kdy je s bodem D spojena i výrazná cenová akce (jako například vysoký objem). Bez toho se vstupovat do patternu AB=CD nemá.

Další nevýhodou tohoto patternu je, že může mít opravdu hodně možných vstupů (a to zejména kvůli prodlouženému D, které neskončí na 100 %, ale padne níže). Pokud byste tedy chtěli vstoupit v ideálním čase do obchodu, museli byste buď mít nastavených hodně limitek (což je obrovský risk), nebo neustále sedět za počítačem, což je zase extrémně časově náročné. Mnozí obchodníci, právě kvůli těmto důvodům, tento harmonický pattern AB=CD raději neobchodují.

Závěr

První harmonický pattern máme za sebou. Jde o nejdůležitější harmonický pattern, se kterým se budeme setkávat i u dalších indikátorů. Dobrá zpráva je, že AB=CD by se měl na grafu hledat poměrně jednoduše 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno