Fibonacci Retracement – Nepostradatelný pomocník každého obchodníka

0
fibonacci_golden_ratio

V minulém článku jsme si představili osobnost Leonarda Fibonacciho, který stál za úžasným objevem Fibonacciho postupnosti a poměrů, které se vyskytují v přírodě všude kolem nás. Šlo spíše o edukační článek na téma Fibonacciho samotného. Dnes se podíváme na Fibonacciho retracement, který dennodenně používají obchodníci po celém světě ke své práci.

Co je Fibonacci Retracement?

První a pravděpodobně nejpoužívanější indikátor spojený s Fibonacciho levely je Fibonacci Retracement (v češtině Fibonacciho úrovně zpětných pohybů či Fibonacciho návraty). Jde o indikátor, který vám zobrazí různé úrovně (založené na procentech). Ty následně mají sloužit jako ty nejpodstatnější levely (supporty a rezistence), kdy se cena může otočit.

Tyto supporty a rezistence jsou velmi důležité také z pohledu tržní psychologie. Jde tedy o jeden z nejpřesnějších indikátorů, co se týče psychologie samotné. A nejdůležitější na tom všem je fakt, že na hladiny dané Fibonacciho retracementem trh velmi často reaguje.

Fibonacci Retracement na Tradingview

Pokud pracujete s Tradingview, tak se k Fibonacciho levelu dostanete na levé liště v kolonce s názvem „Pitchfork“ (zobrazena jako jakási vidlice). Tam už kromě Fibonacciho retracementu najdete i jiné indikátory spojené s touto fenomenální matematickou posloupností (Trend-base FIB Extension, FIB Speed ​​Resistance Fan nebo například i FIB Time Zone). Samozřejmě, že takových indikátorů je mnohem více.

U nastavení tohoto indikátoru však ještě chvíli zůstaneme. Po zvolení Fibonacciho retracementu se totiž objeví několik různých čar (supportů, rezistencí, které jsou spojeny s procenty). Přednastaveno bývá 100 %, 88,6 %, 78,6 %, 61,8 %, 50 %, 38,2 %, 23,6 % a 0 %. Počet těchto čar si můžete samozřejmě zredukovat, nebo naopak navýšit či barevně odlišit. To se doporučuje zejména u 38,2 %, 50 % a 61,8 % (golden ratio – zlatý poměr), na které trh reaguje nejvíce a nejčastěji.

fibonaciho retracement
Fibonaciho retracement na Tradingview.com

Jak používat Fibonacciho Retracement?

Nejdůležitější část dnešního článku, jak správně použít Fibonacciho Retracement? U tohoto indikátoru v uptrendu začnete tak, že určíte začátek daného uptrendu (nejnižší cenovou hladinu). Po kliknutí se vám objeví již vámi zvolené hladiny. No a úroveň 0 % (nejvýše položenou čáru) dáte na nejvyšší cenu, jaká byla dosažena v daném trendu. Po druhém kliknutí se vám tak Fibonacciho Retracement ustálí na grafu a vy se podle něj následně zachováte.

Velmi podobný postup je i v downtrendu. Nejprve určíte nejvyšší point daného downtrendu a zde kliknete. Následně potáhnete Fibonacciho Retracement až k nejnižší cenové hladině a opět kliknete. Jedno velké upozornění! Fibonacciho Retracement vždy taháte zleva doprava. Nikdy ne naopak. Je jedno, jestli je uptrend nebo downtrend, ale vy se u tohoto indikátoru pohybujete vždy stejným směrem.

Závěr

Fibonacciho retracement je univerzální nástroj, který se s úspěchem používá snad na všech trzích a je založen na myšlence, že po každém větším pohybu mají trhy tendenci se vracet zpět k původním úrovním. Nejdůležitější hodnoty jsou 0,382, 0,5 a 0,618.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno