Rychlejší vědecké objevy díky umělé inteligenci? Zanedlouho zřejmě ano!

0
AI

Umělá inteligence je na vzestupu a její využití v běžném životě, stejně tak jako v technologickém světě je stále běžnější. Nově plánuje umělou inteligenci využít i Americké ministerstvo pro energetiku. Chtějí totiž přestavět superpočítače na výkonné stroje umělé inteligence (AI). Jako důvod uvádějí, že chtějí zvýšit rychlost objevování nových vědeckých poznatků a technologií.

Další využití umělé inteligence

Ministerstvo energetiky USA (DOE) plánuje významnou iniciativu, neboť chce použít umělou inteligenci (AI) k urychlení vědeckých objevů. Pro tyto účely plánují požádat kongres o 3 až 4 miliardy dolarů v průběhu příštích 10 let.

Earl Joseph, generální ředitel společnosti Hyperion Research, která sleduje finanční výsledky v oblasti AI, to považuje za dobrý výchozí bod. Finance, které se týkají tohoto projektu, jsou skromné, protože je to málo v porovnání s investicemi, které do AI dává Čína.

Investice do AI rostou

Podle IDC, společnosti zabývající se analýzou trhu, se očekává, že celosvětové financování AI v tomto roce dosáhne 35,8 miliardy dolarů, což je o 44 % více než v roce 2018. Společnosti vidí v AI obchodní výhody. Pomáhá například bankám odhalovat podvody s kreditními kartami. Ropné a plynárenské společnosti ji používají k určení produktivních vrtných míst v hromadě geologických dat.

Kromě velkých firem a společností se do této „AI horečky“ pouštějí i vlády. V únoru podepsal prezident Donald Trump výkonný příkaz ke spuštění americké iniciativy pro umělou inteligenci. Částka 1 miliarda dolarů má pokrýt výzkum umělé inteligence a strojového učení ve všech civilních agenturách v souladu s Úřadem pro vědu a techniku ​​USA. Ministerstvo obrany USA hledá podobnou úroveň financování i pro neklasifikované vojenské programy AI.

V roce 2017 Čína oznámila národní plán AI, který se zaměřuje na globální vedoucí postavení a plánovaný komerční trh AI v hodnotě 1 bilion jüanů (140 miliard dolarů) do roku 2030. A Evropská unie se zavázala utratit do roku 2020 20 miliard eur.

AI nenahradí vědce, ale zefektivní jejich práci

Úředníci DOE tvrdí, že iniciativa AI pomůže udržet vedoucí pracovníky USA v popředí. Ačkoli DOE ještě musí podrobně popsat svůj program, je pravděpodobné, že bude zahrnovat financování národních laboratoří na optimalizaci stávajících superpočítačů pro AI. Iniciativa nejen urychlí analýzu dat, ale může také zvýšit tempo sběru dat tím, že použije AI pro předložení hypotéz a navrhne nové experimenty. Je však důležité podotknout, že umělá inteligence NENAHRADÍ vědce. Dokáže však výrazně urychlit a zefektivnit jejich práci – a to je důvod, proč je o umělou inteligenci tak velký zájem.

Co číst dál?

Záhadná vesmírná mise – Raketoplán přistál na Zemi po 780 dnech

Zdroj:
sciencemag.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno