Telegram HACK – Unikly údaje milionů lidí – Je čas změnit si heslo?

0
Telegram HACK - Unikly údaje milionů lidí - Je čas změnit si heslo?

Telegram je jedna z mála sociálních sítí, která ještě u lidí vzbuzuje důvěru, což je docela paradox, protože pochází z Ruska. Tento messenger zaměřený na ochranu soukromí a bezpečnost však dostal pořádnou facku. Zabezpečení aplikace bylo prolomeno a hackeři se dostali k 900 MB databázi, v níž se nacházejí telefonní čísla a unikátní Telegram identifikátory milionů lidí.

O hacku jako první informoval ruský informační portál kod.ru.

Telegram komentuje hack – Šlo o starší databázi

Společnost Telegram rychle zareagovala na šířící se zprávy o tomto bezpečnostním incidentu a pohotově poznamenala, že šlo o starší databázi. 84 % záznamů je starších než rok a podle jejich odhadů je 60 % kontaktů této databáze neaktuálních.

Podle Telegramu se útočníci k databázi dostali přes funkci, která umožňuje synchronizaci kontaktů mezi starým a novým telefonem. Chyba už byla opravena a touto cestou se další útočníci k žádným datům nedostanou.

Telegram token tento rok nebude – SEC tvrdě zakročila vůči tomuto projektu

Nejde o první hack Telegramu

Bezpečnostní systémy Telegramu již v minulosti byly prolomeny. Telefonní čísla uživatelů se dostala na veřejnost i v srpnu 2019. Na díru v systému tehdy upozornil aktivista z Hongkongu. Čínská vláda přes ni totiž sledovala aktivity demonstrantů.

Odpovědí Telegramu byla aktualizace nastavení soukromí, kde mimo jiné přidali možnost zcela utajit telefonní číslo a neukázat ho nikomu. Pokud tuto možnost aktivujete, najít a psát si s vámi budou moci pouze lidé, kteří jsou již ve vašich kontaktech, a nikdo nový vás na Telegramu nenajde.

V roce 2020 krachuje více firem než během finanční krize 2009!

Je čas změnit si heslo nebo telefonní číslo?

Vzhledem k obsahu záznamů hacknutí databáze není nutné nic měnit. Dobrou zprávou je, že 70 % uniklých čísel patří uživatelům z Íránu a zbývajících 30 % je z Ruska.

Smutné ale je, že zpráva o tomto hacku přišla těsně po skončení dvouletého zákazu používání této aplikace v Rusku. Doufejme tedy, že Rusové Telegram zase nezakáží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno