Trading is getting serious – klouzavé průměry – Deník 4. týden

0
dennik-MA-moving-average-graf-BTC-cena

Postupně se to začíná kupit. Za první tři týdny nám kurz Jakuba Kralovanského představil už opravdu dost konceptů spojených s obchodováním kryptoměn. Za zmínku stojí zejména supporty, rezistence, trendové čáry, patterny a RSI. Pokud jste některý z těchto konceptů zmeškali, doporučuji se k němu vrátit. Dnešní téma však bude spojeno zejména s posledním indikátorem, který jsme se učili, a tím je MACD. Konkrétně se budeme totiž zabývat klouzavými průměry.

Při obchodování je podstatné mít stále ty správné analýzy a informace. I o to se stará náš portál trading11.com, kde pro vás připravujeme denně to nejlepší z obchodování (nejen kryptoměn).

Co jsou klouzavé průměry?

Jde o další lagging indicator (zpožděný indikátor), což znamená, že ukazuje minulý stav a rovněž poukazuje na zpoždění. Klouzavé průměry jsou výpočtem aritmetického průměru počtu svíček, které si zvolíte. Nejčastěji jde o průměr uzavřených svíček 200, 100, 50, 21 a 10. Klouzavé průměry jsou používány velmi často na Forexu.

Klouzavý průměr jako indikátor trendu

Jedna z mnoha strategií, jak využít klouzavé průměry, je na určení (potvrzení) trendu. Pokud se cena nachází pod klouzavým průměrem, na trhu převládají bears (jsme v downtrendu). Naopak, pokud je klouzavý průměr pod cenou dané kryptoměny (nebo jiného finančního instrumentu), je to signál, že trend trhu je směrem nahoru.

Další strategií je využití klouzavých průměrů jako supportu nebo rezistence. Cena se od klouzavých průměrů odráží opravdu velmi často. Ať už jako support nebo rezistence, klouzavé průměry jsou nejsilnější na co nejdelším časovém pásmu (nejpodstatnější jsou ty na úrovni 200). Jakmile přijde k velkému průrazu například rezistence, klouzavý průměr se mění na support.

Stejně tak stojí za zmínku i propojení klouzavých průměrů na Fibonacciho úrovni (ke které se dostaneme již brzy, takže netřeba panikařit, pokud nevíte, o co jde!). Další strategie totiž využívá Fibonacciho úrovně a podle nich určí klouzavé průměry.

Klouzavý průměr jako indikátor otevření pozice

Rovněž je třeba poznamenat, že čím menší vzorek svíček je zvolen na klouzavém průměru (například 10), tím je klouzavý průměr flexibilnější. Naopak při klouzavých průměrech 200 a více jsou tyto MA velmi, velmi silnými supporty a rezistencemi.

Další velmi oblíbenou strategií je používat více klouzavých průměrů než jeden (například 21 a 50) a čekat na moment, kdy se překříží (v angličtině jako MA cross). Právě tehdy je ideální čas na otevření pozice (ať už long nebo short, podle trendu). Zde je však právě cítit to, že MA je lagging indicator, protože častokrát přejde ke zkroucení až po pumpě nebo výrazném cenovém pohybu.

Závěr

Tak a to nejpodstatnější o klouzavých průměrech máme za sebou. Tento článek by vám mohl pomoci i k pochopení indikátoru MACD, o kterém jsme se učili minulý pátek. Pokud byste chtěli klouzavé průměry vidět i na grafu, tak mi napište, na jaký kryptoměnový pár bych se měl podívat během nejbližší zkoušky.

Co číst dál?

Co říkají RSI a MACD na aktuální stav Bitcoinu – Zkouška – Deník 3. týden

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno