[Update] Zesnulý majitel burzy QuadrigaCX používal kryptoměny klientů na Margin trading

0

Vzpomínáte si na nedávný příběh majitele burzy QuadrigaCX, který zemřel v Indii? Soud nově zjistil, že používal peníze klientů pro vlastní obchody.

Co se stalo?

CEO QuadrigaCX Gerald Cotten zemřel v Indii na konci minulého roku. Jeho burza krátce na to uzavřela svoje stránky s tím, že nemá přístup k financím klientů, ke kterým znal údajně heslo pouze Cotten.

Celý příběh vyvolal v komunitě bouřlivé reakce. Jednak je extrémně nezodpovědné, aby měl k financím klientů přístup jediný člověk. Taková míra centralizace je obecně velmi nebezpečná. Burza zároveň ohlásila ztrátu 190 milionů dolarů, které zde držely tisíce klientů.

Mnozí předpokládali, že CEO QuadrigaCX prostě utekl a předstíral svou smrt. Indická vláda ovšem přišla s úmrtním listem, který podle ní dokládá, že Cotten doopravdy v Indii zemřel. V tomto smutném příběhu vyšly najevo nové okolnosti, které odhalil soud Nového Skotska, kde se řeší, jak bude s kanadskou společností naloženo.

Margin trading s penězi klientů

Soud odhalil, že burza neměla ani základní zabezpečení. Ve své infrastruktuře měla totiž QuadrigaCX školácké chyby. Jednou z nich je například absence rozlišení majetku burzy a majetku klientů. V rámci burzy také neexistovaly ani základní kontroly bezpečnosti nebo interní audity.

Jak vysoko může BTC jít  Potvrzení bullrunu může dostat Bitcoin až na 62 000 dolarů – a to už v říjnu!

Ještě horší je, že Cotten podle soudu využíval falešných účtů na různých burzách. Tam postupně převáděl obrovské částky z peněz klientů, které používal na tzv. Margin trading. A čísla, která soud uvádí, jsou opravdu zarážející. Cotten údajně převedl na jiné burzy 9 450 BTC, 387 738 ETH a 239 020 LTC.

Významné objemy kryptoměn byly převedeny z platformy Quadriga na jiné, konkurenční burzy. Kryptoměny byly převedeny na účty, které osobně kontroloval pan Cotten. Zdá se, že Cotten následně obchodoval s kryptoměnami uživatelů na těchto burzách. V jistých chvílích je také používal na Margin trading,” píše soud Nového Skotska.

Riziko centralizovaných burz

Pokud nemáte privátní klíč, nepatří vám kryptoměny s ním svázané. To je základní mantra všech kryptoměnových fanoušků. Ta se opět potvrdila. Držet svoje finance na jakékoliv centralizované burze je ohromně rizikové.

Kryptoměny a kriminalita – 200 tisíc dolarů přepraných přes BTC – jsou kryptoměny opravdu nástrojem kriminálníků?

Nejsilnější stránkou kryptoměn je jejich decentralizace, kdy nemají jediný bod selhání. Pokud selže část systému, nic se neděje. Alespoň u decentralizovaného systému. Pokud ovšem máte burzu ovládanou jedním člověkem, tak se vlastně může stát cokoliv.

Tento smutný příběh dobře ilustruje, jaké nebezpečí představují centralizované burzy pro své klienty. A jak správně jednou řekl zakladatel Etherea Vitalik Buterin, centralizované burzy by měly shořet v pekle. Budoucností burz jsou rozhodně decentralizované burzy, kdy si majitelé kryptoměn vyměňují svoje finance přímo z peněženky do peněženky.

Co číst dále:

[Zprávy] Bratři Winklevossovi: Pokud Bitcoin překoná 10 000 dolarů, na 15 000 se dostane ihned • Ty nejšílenější predikce ceny Bitcoinu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno