USA odstoupily od dohody o jaderných zbraních s Ruskem – Začne nový závod ve zbrojení?

0
nuclear, jaderná, zbraň, raketa

Svět se stává zase o trochu méně bezpečnějším místem. USA totiž nově odstoupily od dohody s Ruskem o jaderných zbraních středního doletu. S odstoupením od dohody se oběma státům otevřou nové možnosti šíření jaderných zbraní.

Dohoda z období studené války

Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roce 1987 podepsali dohodu, která nese název The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (INF). Ta v podstatě zakazovala výrobu jaderných zbraní s doletem mezi 500 a 5500 km.

Dohoda z konce studené války ale dnes zemřela. Americká strana totiž ohlásila, že od dohody ustupuje. Důvodem je přesvědčení NATO a USA, že Rusko dohodu konstantně porušuje. Podle USA totiž Rusko vyrábí nové typy řízených raket.

Informace o ceně BTC – [ZPRÁVY] Bitcoin stále zápasí s 10 000 $ – Jeff Bezos prodává

Podle americké strany jsou dostupné důkazy o tom, že Rusko do výzbroje své armády zařadilo množství raket 9M729. Spojenci v rámci NATO tvrdí, že americké důkazy jsou dostatečné a že je odstoupení od dohody logické.

“Za zánik dohody je jednoznačně zodpovědné Rusko”, řekl ministr obrany USA Mike Pompeo. “S plnou podporou všech spojenců v rámci NATO se Spojené státy rozhodly odstoupit od dohody a nadále nebudou plnit závazky, které z ní vyplývají.” Dodal.

Dohoda již byla mrtvá, říkají Rusové

Formálně se od dohody o omezení jaderných zbraní odstoupilo již podstatně dříve. Již v únoru totiž Donald Trump oznámil, že pokud Rusko nezmění svůj přístup, tak 2. srpna USA dohodu oficiální pohřbí.

Jenže krátce po Trumpově prvním oznámení reagoval Vladimír Putin slovy, že Rusko již nebude plnit své závazky. Od února tak byla dohoda ve stavu klinické smrti.

Generální tajemník OSN neskrýval své rozčarování nad kroky těchto dvou velmocí. “Neocenitelná brzda nukleární války je ztracena”, řekl Antonio Guterres. ” S velkou pravděpodobností můžeme očekávat zvýšené nebezpečí ve vztahu k balistickým střelám.” řekl.

Guterres ale zároveň vyzval k hledání nové shody a nové cesty pro mezinárodní kontrolu zbraňových systémů. Podle analytiků je pravděpodobné, že zrušení dohody povede k novému zbrojnímu závodu mezi velmocemi.

Kdo má kolik jaderných zbraní?

Podle odhadů vlastní nejvíce jaderných zbraní Rusko. Zde se odhaduje, že výsledné číslo je přibližně 6 500 kusů jaderného arzenálu. Hned za nimi je pak USA, které má ovšem s velkou pravděpodobností podstatně modernější jaderný arzenál, který čítá na 6 200 kusů.

Daleko za nimi je pak Francie a Čína. Obě tyto země mají přibližně 300 jaderných zbraní. Největší nebezpečí jaderné války ovšem hrozí mezi Indií a Pakistánem. Tyto země jsou totiž stále ve válce a obě vlastní přes 100 jaderných zbraní.

nukleární zbraně
Zdroj: https://www.ploughshares.org/world-nuclear-stockpile-report

Svět tak udělal jeden důležitý krok zpět. Zpět k vysoké míře zbrojení a souboji o to, kdo bude mít jadernou dominanci nad světem. To je bohužel špatnou zprávou pro všechny obyvatele této planety.

Co číst dále?

[Analýza] Jak dopadlo dlouho očekávané zasedání Federal Reserve?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno