Už i Putin věří na globální oteplování – Bojí se o ruské ropné společnosti?

0
Putin_Rusko

Rusko po letech otálení v oblasti změny klimatu najednou ratifikovalo Pařížskou dohodu o klimatu. Vladimír Putin tímto krokem všechny překvapil, a tak není divu, že světové hlavy přemýšlejí, proč změnil názor. Jde o jeho přesvědčení, pózu nebo absurdním způsobem hájí zájmy ruských ropných společností?

Putin a klimatická změna

Ačkoli je Rusko čtvrtým největším producentem emisí skleníkových plynů na světě, téma změny klimatu byla politickými elitami v zemi dlouho ignorována. Putin si dokonce jednou na klimatické konferenci zažertoval, že Rusko by z globálního oteplování mohlo i těžit – lidé by přece utráceli méně peněz za teplé a hrubé kožichy a mohla by se zvýšit i úroda obilí. Vtipy dnes jdou stranou, Rusko formálně přijalo Pařížskou dohodu!

„Ruská federace přijala Pařížskou dohodu a stává se plnoprávným účastníkem tohoto mezinárodního nástroje,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putinova fraška, nebo seriózní zájem?

Podle mluvčího Putina je Rusko dokonce aktuálně lídrem v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Od devadesátých let totiž celkové emise snížilo na polovinu. Takové tvrzení je ale pro mnohé směšné. Podle kritiků si totiž Rusko nastavilo příliš slabá kritéria.

Pařížská dohoda umožňuje zemím nastavit si vlastní cíle snížení emisí a Rusko v tomto ohledu není vůbec odvážné. Do roku 2030 se aktuálně Rusko zavazuje snížit emise o 25–30 %, než byly úrovně emisí v roce 1990. Po rozpadu Sovětského svazu ale ruský průmysl výrazně zpomalil a dnes znečišťuje o 32 % méně než v roce 1990. Rusko tedy už dávno splňuje kritéria, které se nyní zavázalo splnit. To znamená, že oficiálním přijetím Pařížské dohody se zavázalo udělat prakticky nic.

Putin, klimatická změna a ropné společnosti

Se zajímavou teorií důvodu ratifikace přišel komentátor Bloombergu. Podle něj změna klimatu začala ohrožovat stávající infrastruktury ropného průmyslu. Permafrost aktuálně prochází rychlými změnami a ty ohrožují struktury a funkční kapacitu ropného průmyslu.

Nejvíce rizikové jsou oblasti s vysokým obsahem ledu a sedimenty citlivými na mráz. A přesně v takových oblastech existují významné ropné a plynové projekty (např. Bovanenkovo, Yamal LNG nebo Novy Port). Podle reportu IPCC se až 45 % polí určených pro těžbu ropy a zemního plynu v ruské Arktidě nachází v oblasti s nejvyšším nebezpečím. Důsledkem mohou být velké ztráty pro plynový a ropný průmysl. Že by tyto pomyslné ztráty pohnuly s míněním Vladimíra Putina?

A tak komentátor došel k absurdnímu závěru:

„Vladimír Putin se rychle potřebuje stát zeleným, aby zabránil tání permafrostu. Pouze tak mohou ruské ropné a plynové společnosti pokračovat v produkci uhlovodíků, které oteplují planetu a tají permafrost.“

Co číst dál?

Putin chce obísť sankcie – Rusku má pomôcť kryptomena krytá zlatom

Zdroje:
finance.yahoo.com
therising.co
euractiv.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno