[VIDEO] Robotický pes: Zachrání vás zpod laviny, nebo vystraší na smrt?

0

Robotický pes Astro se představil veřejnosti. Na rozdíl od jiných robotických psů má hlavu blízkou psovi a tak trochu strašidelné oči, které se podobají těm lidským. Podívejte se, co robotický pes Astro dokáže! Stane se domácím miláčkem, vojenskou zbraní, nebo záchranářem?

Robotický pes Astro a jeho jedinečnost

Do vývoje robotických psů se investuje již dlouho. Pokud jste dosud žádné neviděli, podívejte se například na robopsy z Bostonu. Vývojáři bostonských robotických psů se nesnažili připodobnit robopsy ke skutečným psům bostonský robotický pes sice má čtyři nohy a přibližné rozměry psa, proto se nazývá robopes, ale klidně by mohl být i robolvem.

Robotický pes Astro se naopak psovi už podobá. Vědci využili 3D tiskárnu pro vytvoření jeho hlavy připomínající dobrmana. Modré oči, zdá se, by už mohly dokonce vyzařovat i určité emoce. A tak tvůrci Astra získali kvalitní promo, ale robotický pes připomínající skutečné zvíře spolu s kouskem lidského světa v jeho očích s sebou přináší i špetku strašidelnosti.

Robotický pes a umělá inteligence

Vědci při vývoji Astra využívají umělou inteligenci a hluboké učení. Astro není předem naprogramovaný k provádění určitých úkolů. Namísto toho je postupně trénovaný prostřednictvím vstupů do hluboké neuronové sítě (počítačová simulace mozku), aby se naučil provádět různorodé činnosti, které dělají běžně lidé, psi a tvorové budoucnosti.

K čemu Astra potřebujeme?

Astro momentálně dokáže poslouchat hlasové příkazy, podle rozkazů si sedne, postaví se, zastaví nebo se prochází. Díky umělé inteligenci má ale v blízké budoucnosti dokázat mnohem více!

Vybaven senzory, pokrokovým radarovým zobrazováním, kamerami a směrovým mikrofonem, tento 45kilový super robot je stále jen štěňátkem na výcviku. Stejně jako běžný pes reaguje na příkazy jako sedni, vstaňa lehni. Nakonec ale bude schopen porozumět a reagovat na signály rukou, detekovat různé barvy, rozumět mnohým jazykům, koordinovat své úsilí s drony, rozlišovat lidské tváře, a dokonce rozpoznávat jiné psy,“ píše se ve zprávě univerzity.

A tak se vědci zabývají myšlenkou, že Astro jednou bude asistovat policii při detekci zbraní a výbušnin, stane se vodicím psem pro lidi se zrakovým znevýhodněním, jako první bude reagovat při pátracích a záchranných misích nebo nám bude diagnostikovat zdravotní stav.

Realita, sen, nebo noční můra? Uvidíme, sama jsem zvědavá, jestli se z Astra stane pomocník, predátor, nebo upadne do zapomnění.

Co číst dál?

[VIDEO] Slovák varuje pred „deepfakes“ – Pozrite si video, ktoré obletelo celý svet!

Zdroje:
futurim.com
techxplore.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno