[VIDEO] Slovák varuje před deepfakes – Podívejte se na video, které obletělo celý svět!

0

O deepfakes se často mluví jako o nové hrozbě demokracie, která je ještě nebezpečnější než fake news. Slovák, který zatím zůstává v anonymitě, šíří osvětu o této technologii s výbušným potenciálem pomocí zábavných videí. Jedno z nich se nyní stalo virálním – více než 3 milionů diváků jej shlédlo. Podívejte se na něj s námi!

Co jsou deepfakes?

Deepfakes jsou klamavá videa, v nichž zdánlivě skutečná nahrávka mluvících lidí je jen obyčejným podvrhem. Tato technologie využívá umělou inteligenci, která dokáže manipulovat obličeje takovým způsobem, že jsou pouhým okem od reality k nerozeznání.

Viděli jste video, ve kterém se Mark Zuckerberg přiznává, že kontroluje data ukradená milionům uživatelům? Nebo video, kde Barack Obama nenazývá Trumpa jinak než vulgárními slovy? Ano, toto všechno jsou příklady deepfakes – obličeje řečníků ve videích byly zmanipulovány tak, aby vypadaly jako známé osobnosti.

Slovák vytváří zábavné deepfake videa

Slovák Tom na svém Youtube kanálu Ctrl Shift Face zveřejňuje deepfake videa nejen pro zábavu, ale také z důvodu zvyšování povědomí o existenci deepfakes ve světě desinformací. Na svém kanálu popisuje deepfakes jako “okna do paralelních vesmírů”. Videa nejprve vymýšlel pro svou zábavu a později pro zábavu přátel i rodiny, když svou vlastní tvář “vkládal” do populárních filmů a televizních show. Pomocí pokusů a omylů se přetransformoval až do autora, jehož videa vídá celý svět!

Přestože byl autor videí popsán jako “deepfake profík”, tak podle jeho vlastních slov je samouk, který pracuje jako 3D umělec ve filmovém a hracím průmyslu. Pokud by ho chtěl někdo považovat za šiřitele nepravdivých informací, není to tak. Na svém kanálu je transparentní a na více místech uvádí, že jeho videa jsou deepfakes.

Výbušný potenciál deepfakes

V postpravdivém světě se už nemůžeme spolehnout na informace v článcích či na hodnověrnost fotografií. Deepfakes nám nyní ukazují, že s moderní technologií se dají snadno manipulovat už i videa. Můžeme ještě něčemu vůbec věřit?

“Představte si, co se stane, když se tato technologie použije jako zbraň v již tak podlomeným a extrémních online ekosystémech a lidé přestanou věřit vlastním očím a uším,” komentoval video Gavin Sheridan věnující se zpravodajství v oblasti technologií.

Podle slovenského autora naopak deepfakes nepředstavují až takové nebezpečí jako fake news. Nepravdivost videa se podle něj dá zjistit snadněji – stačí najít originál a máte důkaz!

V každém případě klamavá videa obsahují obrovský politický potenciál a teprve uvidíme, jak budou dále využívána a zneužívána. Kromě vývoje technologií, které tvoří stále kvalitnější deepfake videa, se už nyní investuje i do software, který dokáží nepravdivá videa rozpoznat.

Zdroj:
theguardian.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno