[Video] Tisk živé tkáně na 3D tiskárně? V dnešní době žádný problém!

0

Odborníci z EPFL a University Medical Center Utrecht vyvinuli speciální nástroj, který dokáže vytisknout na 3D tiskárně složité, životaschopné tkáně během několika sekund. Vyřeší to problém s nedostatkem potřebných orgánů a a tkání při operacích?

Orgány jsou nedostatkové zboží

Již několik let se snaží různé týmy vědců vyřešit tento problém, avšak nikdo prozatím vhodné řešení nenašel. Proto vědci upírají své naděje k tzv. biotisku. Jedná se o technologie, kdy se za pomoci speciální 3D tiskárny dokáže vytisknout kompletní nová tkáň, nebo dokonce celý orgán.

Odborníci z EPFL a University Medical Center Utrecht vyvinuli speciální optický systém, který dokáže vytisknout složité, životaschopné tkáně během několika sekund.

Mohlo by vás zajímat: Elon Musk opět překvapuje – Tesla bude mít psí mód!

Budou orgány z 3D tiskárny naše budoucnost?

Tento způsob biotisku v podstatě vytváří tkáň při promítání laseru do speciální trubice obsahující hydrogel a kmenové buňky. Tvar nově vznikající tkáně se pak dá upravit pomocí laseru, a tak získají doktoři během pár sekund živou tkáň ve tvaru, který potřebují. Po konečném tvarování se ještě přidává do nové tkáně několik endoteliálních buňěk pro tvorbu cév uvnitř tkáně.

Závěr

Je to obrovský pokrok v lékařství. I když se zatím jedná pouze o zkušební výtisky, pokud projdou testováním, byl by to opravdu velký krok v tomto oboru. Doufáme, že je to ta správná cesta a vyřeší to spoustu komplikací.

Co číst dál?

Solární energie a pěstování rostlin – Jak rajčata zvyšují efektivitu solárních panelů

Zdroj:
engadget.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno