3D tisk orgánů je díky této technologii ještě více reálný!

0
3D tisk orgánů je díky této technologii ještě více reálná!

Transplantace orgánů jsou v současnosti velmi nákladné, ale hlavně závislé na dárcích. Bez dárce není možná transplantace orgánů, protože je neumíme uměle vyrobit. Zatím. Vědcům z Číny se totiž podařil velký pokrok. Speciálním 3D tiskem v kapalině pokročily vpřed ve snaze vytvořit orgány uměle díky 3D tisku.

Speciální 3D tisk

Tkáně a orgány tištěné v 3D mohou způsobit revoluci v transplantacích. Replikace komplikovaných částí těla, jako jsou žaludeční trakty, průdušky a krevní cévy, je však velkou výzvou. Je to proto, že tyto vaskularizované tkáně se těžko vytvářejí při tradičním 3D tisku po vrstvách bez vytvoření podpůrného „lešení“, které není později už možné odstranit.

Jedním z potenciálních řešení je nahrazení těchto nosných struktur kapalinou – speciálně navrženou tekutinou, která by plnila právě roli tohoto podpůrného „lešení“. Avšak minulé pokusy o vytvoření takových vodních struktur se doslova zhroutily, protože jejich povrchy se zmenšovaly a jejich struktury se smrštily.

Obrovský pokrok vědců z Číny

Vědci z Číny se proto obrátili na tekuté polymery, které vytvářejí stabilní membránu, kde se sbíhají díky přitažlivosti jejích vodíkových vazeb. Vědci tvrdí, že by mohly fungovat různé kombinace polymerů. Například použili polyetylénoxidovou matrici a inkoust vyrobený z dlouhé sacharidové molekuly zvané dextran. Naplnili inkoust do matrice pomocí vstřikovací trysky, která se může pohybovat tekutinou. Ta může dokonce nasávat a přepisovat již nakreslené čáry. Výsledné struktury tekutin si mohou udržet svůj tvar až 10 dní předtím, než se začnou slučovat, informoval tým čínských vědců minulý měsíc v dokumentu Advanced Materials.

Použitím jejich nové metody vědci vytlačili sortiment složitých tvarů – včetně tornáda, vírů, jednoduchých a dvojitých helixů, rozvětvených trojúhelníkových tvarů, a dokonce i tvaru připomínajícího zlatou rybku. Po dokončení tisku se tvary nastaví přidáním polyvinylalkoholu k inkoustové části struktury. To znamená, že komplexní 3D tištěné tkáně vyrobené pomocí zahrnutí živých buněk do inkoustu by mohly být brzy realitou a tato technologie by mohla pomoci přinést revoluci do světa transplantací. Tím pádem by bylo možné zachránit mnohem větší množství pacientů.

Co číst dál?

Rýchlejšie vedecké objavy vďaka umelej inteligencii? Onedlho zrejme áno!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno