Warren Buffett nevěří ve střednědobém horizontu na zotavení finančního trhu

0
warren_buffett

Pokud více sledujete dění okolo finančních trhů, určitě vám neuniklo, že Warren Buffett se občas k současné situaci na trzích vyjádří. To v poslední době dělá spíše více než občas a včera třeba oznámil své pochyby nad tím, že by se trhy měly tak snadno vzpamatovat. Na druhou stranu je třeba říci, že tento člověk nevydělal takové peníze samaritánstvím a svými veřejnými komentáři sleduji pouze svůj vlastní zájem. Veřejnost mu totiž naslouchá a spousta lidí jeho slovům bez kritiky určitě i věří. Čímž nechci říci, že co řekne, je lež. Osobně s ním v tomto konkrétním prohlášení souhlasím, ale nevěřím, že to dělá proto, aby nás zachránil. 

Buffett nevěří na zotavení trhu ve střednědobém období

Zdroj: AMG Twitter

Nyní máme před sebou znova tzv. Buffett indikátor, který je zevrubně vysvětlen v tomto příspěvku. Každopádně, když se vrátíme k Buffetovi samotnému, tvrdí, že ve střednědobém horizontu nemá o jakoukoliv investici do akcií na americkém trhu zájem. Střednědobý horizont znamená v technické analýze několik týdnů až měsíců. Zatímco v konotaci na ekonomii se může jednat o 2-10 let. Předpokládám, že myslel asi to druhé.

V každém případě Buffett naráží na tzv. Velkou depresi z roku 1929, kdy pak trvalo skutečně až 22 let, než se trhy dostaly na nová historická maxima. Z čehož můžeme implikovat, že zotavení finančního trhu může trvat i daleko déle, než bychom očekávali. Dále víme, že se ve velkém zbavoval akcií několika velkých aerolinek, jako je United Airlines, či American Airlines. Zároveň k tomu dodal, že investovat do nich bylo chybou. Vzhledem k tomu, že drží spíše delší pozice, je zřejmé, že skutečně nevěří, že by akcie těchto firem byly během 5 – 10 let ziskové.

Graf s Buffett indikátorem

Když se ještě podíváme jednou na samotný graf s Buffett indikátorem, je zřejmé, že jsou akcie vůbec nejdražší v historii. A to i přesto, že již proběhly významné poklesy. Jestli se mají trhy dostatečně pročistit, tak má Buffet pravdu, že na to může být potřeba mnohem více času než jenom 1 – 2 roky.

Závěr

Jak jsem již řekl v úvodu, je nutno brát slova lidí, jako je Buffett, s nadhledem. Nedá se totiž očekávat, že by nezvážili to, jak jejich slova ovlivní veřejnost ve vnímání trhu. Co se týče akciových trhů, jak jsem včera v technické analýze na indexy S&P 500 a NASDAQ zmínil, je reálná šance, že se trhy pomalu chystají na pokračování v poklesu.

Co číst dále?

Měli byste si na důchod spořit v Bitcoinu? Shrnutí pro a proti


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kryptotrzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno