Začíná RoboRace, závody autonomních formulí – Jak umělá inteligence mění svět sportu

0

Umělá inteligence (UI) je v úplném popředí technologického rozvoje. Vývoj UI jde neuvěřitelným tempem. Co se zdálo nemyslitelné, je nyní realitou. A brzy budeme svědky nového průlomu umělé inteligence do oblasti motorismu. Roborace přináší závody autonomních vozidel. 

Umělá inteligence mění vše, i sport

Umělá inteligence má své milníky. V roce 1997 se dostala do povědomí široké společnosti, když počítač porazil velmistra šachu Garyho Kasparova. To byl moment, kdy se změnila rovnováha moci mezi stroji a lidmi z šachu. Stroj se stal lepším a dnes již není mnoho pochyb o tom, že počítače jsou v šachu neporazitelné. Tato dominance se v následujících letech rozrůstala.

Pohled miliardáře na BTC – Mike Novogratz – Bitcoin se už nikdy nedostane pod 5 000 dolarů!

Jednou z her, které byly považovány za lidskou dominantu, byla Go. Díky tomu, že existuje neuvěřitelné množství variant herních tahů, se vědci dlouho domnívali, že počítače v GO nebudou úspěšné. Vytvořit umělou inteligenci, která předčí nejlepší hráče GO, bylo podstatně složitější než u šachu. V roce 2017 nicméně google AlphaGO porazil nejlepšího hráče GO.

Tradiční sporty využívají UI

Pokud se podíváme na tradiční sporty, tak je vidět, že i zde najde UI své uplatnění. Klíčová role u fyzických sportů je ovšem jiná. Je to totiž analytika. Jednou z oblastí, které se umělá inteligence věnuje, je např. analytika výkonu sportovcova těla.

Díky enormnímu pokroku ve sledování tělesných funkcí můžou sportovci nosit oblečení s integrovanou technologií, která bude sledovat jejich tělesné pochody a vyhodnocovat je. Následně pak mohou být optimalizovány nejen tréninkové režimy, ale i taktiky týmu a to tak, aby přesně vyhovovaly složení týmu.

Druhá analytická část se pak zaměřuje na samotné taktické pojetí hry. Díky analýze pohybu hráčů je u fotbalu například možné nechat umělou inteligenci navrhnout nové a lepší taktické formace. Lidé jsou tak na dobré cestě stát se šachovými figurkami na herním poli, kde spolu místo trenérů budou soutěžit dvě umělé inteligence.

RoboRace

Motorismus také stojí na prahu revoluce díky UI. Jedná se totiž o závody autonomních vozidel. RoboRace je tak první velkou značkou v závodech počítačem řízených automobilů. Závody RoboRace se budou organizovat po celém světě a brzy se tak mohou stát atraktivními pro široké publikum.

A nyní se může zdát, že lidský faktor ustupuje do pozadí, ale to není tak úplně pravda. Ve Formuli 1 můžeme vidět, že majoritní zájem je o piloty formulí, jenže za jejich úspěchem stojí obrovských tým lidí, kteří se nikdy nedostanou do hledáčků kamer. A stejně tomu bude i v případě RoboRace. Místo toho, aby slávu získal pouze jeden z reprezentantů širokého týmu, tak zásluhy získá celý tým, od inženýrů, přes mechaniky až k programátorům.

Co číst dále?

Bitcoin předstihl v oblíbenosti na internetu akcie – Blockchain je budoucnost financí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno