Americké akcie padají – Eurozóna se snaží odvrátit recesi

0
ECB, propad, fall, akcie

Americké akcie padají v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky dále snižovat úrokové sazby. Na trhu se tak vytvořil strach z blížící se recese. 

Americké akcie v propadu

Všechny tři hlavní akciové indexy v USA zaznamenaly od čtvrtka výraznější propad. To signalizovaly již Dow Futures a propad se následně promítnul i do ostatních, akciových trhů. Klesající cena akcií se nevyhnula žádnému odvětví.

Cenový vývoj Cardana – [ANALÝZA] ADA/BTC – Cardano možná chystá šílený breakout!

Cestu směrem dolů vedly akcie energetických firem, které se propadly o 1.3 % a hned za nimi následovaly akcie technologických společností v rámci Nasdaq Composite Index, které se propadly téměř o celé procento.

Blue-chip index klesal o 177 bodů, což je 0,65 %. S&P 500 Index, který sdružuje akcie společností s vysokou tržní kapitalizací, propadl o 0,63 %. Zdá se, že propad byl reakcí na nejistotu na trhu, kterou vyvolala zpráva Evropské Centrální Banky (ECB) o snižování úrokových sazeb, které jsou momentálně v mínusu 0,4 %.

Evropa bojuje o ekonomické oživení

Již dlouho se v tržním prostředí spekuluje o tom, jestli se blíží další recese a zdá se, že je to klidně možné. A právě proto se ECB snaží ekonomiku oživit snižováním úrokových sazeb. Je to ovšem dvousečná zbraň.

V případě, že by přišla recese anebo i větší, ekonomická krize, tak nebude mít ECB prostor k tomu výrazně korigovat vývoj. Standardní mechanismus na zmírnění dopadů větší krize je snižování úrokových sazeb, jenže ty jsou ještě stále, alespoň na evropské úrovni, v mínusu.

Návod na obchodování – [VIDEO] Harmonický pattern Gartley – Jak jej používat a vydělat na burze?

ECB by tak neměla silný nástroj, kterým krotit případnou recesi, protože už nyní jsou úrokové sazby velmi nízko. To vyvolává nejistotu na trzích, protože investoři očekávají propad. S tím se pojí i rostoucí cena zlata. Ta často totiž roste právě ve chvíli, kdy se očekává příchod ekonomické krize. Zlato je považováno za safe-haven pro investory.

Neklid kolem Brexitu

Prezident ECB řekl, že je nutné stimulovat ekonomiku v rámci eurozóny. “Stále je potřeba signifikantní množství ekonomických stimulů, které zajistí výhodné, finanční podmínky a podpoří růst v rámci eurozóny”, řekl Draghi.

Jeho slova tak spíše investory vyděsila, protože implikují, že regionální ekonomiky jsou slabší, než se původně obávali. Draghi viní primárně obchodní války Donalda Trumpa a chaotický proces okolo Brexitu.

A právě Brexit je potencionálním katalyzátorem pro budoucí, finanční krizi. Tento týden totiž situace ve Velké Británii nabrala nový směr, když byla zvolena tvář Brexitu, jakou představuje předseda lokální vlády. Boris Johnson je známým zastáncem tvrdého Brexitu, jehož dopady ale mohou být potencionálně katastrofální pro celou evropskou ekonomiku.

Johnson je znám tím, že mu nedělá problémy otevřeně lhát (brexitová kampaň) a zároveň je velmi kritický k Evropské unii. Dá se tak očekávat další vyostření vztahů a pravděpodobnost tvrdého a chaotického Brexitu tak významně narůstá. I to zvyšuje nejistotu. Evropa tak čelí mnoha problémům, které prozatím nemají žádná řešení. Významnou část Evropy také ovládají populistická hnutí (např. Česká republika, Itálie či Maďarsko).

Bitcoin tradičně nereaguje na světové události a je tak stále silnější protiváhou běžným trhům, protože nekoreluje se starým, finančním systémem. Pro držitele kryptoměn je to další z mnoha dobrých zpráv.

Co číst dále?

[Analýza] Bitcoin – Cena klesá, dominance stoupá – Stále jsme v korekci

Zdroj:
ccn.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno