Cena ropy zase stoupá, jaké jsou momentálně faktory ovlivňující cenu?

0
Cena ropy zase stoupá, jaké jsou momentálně faktory ovlivňující cenu?

Jakmile se cca před třemi týdny propadla cena futures kontraktů na americkou lehkou ropu (WTI) až do záporných čísel, samozřejmě to neuniklo pozornosti ze strany mainstreamových médií. Nicméně už moc nepadlo to nejdůležitější, a to jest, že se ten večer rolovaly kontrakty. Takže to sice na jednu stranu byla určitě nafouknutá událost, ale na stranu druhou se odehrálo něco, co většina lidí nevěděla – že jde pokles ceny do záporných hodnot. Co ale zapříčinilo tento paradox, který člověk uvidí možná jen jednou za život? A má trh s ropou šanci se z této špatné situace dostat? Vždyť tento týden jsme tu měli „pozvolný“ růst ceny.

Aktuální situace na trhu s WTI (CFD)

analýza WTI

V posledních několika dnech cena za americkou lehkou ropu rostla. A jiné, jako je brent crude, nejsou výjimkou. Nabídky na trhu je prostě moc a poptávka je příliš nízká, takže ten tlak na pokles ceny byl markantní. Důsledkem toho je, že cena WTI spadla na hodnoty, kde byla naposledy někdy v 98. roce. A hlavně i přesto, že cena teď stoupá, podstatná část těch ropných společností je hodně pod break even. To je opravdový problém a samy bez pomoci americké vlády nemají šanci vydržet.

Signifikantní počet ropných společností ve svých ekonomických reportech oznámilo významné ztráty. Byl to třeba Exxon, BP, Occidental, Marathon Petroleum atd. Ty ztráty mají docela velký rozptyl, protože se pohybují od několika stovek milionů dolarů až v miliardách. Za jeden kvartál docela peklo.

Nabídka vs. poptávka

Každopádně ekonomická činnost po celém světě se znatelně snížila. Kvůli tomu šel dolů i odbyt pohonných hmot. Vzhledem k tomu, že se restrikce po celém světě začínají postupně mírnit, je zřejmé, že poptávka zase poroste a kurz ropy se díky tomu vyšplhá do cenových relací z února. To je mezi 50 – 60 USD za barel. Zároveň prý ropné společnosti snížily produkci o třetinu, tudíž by se nabídka měla snížit. Máme zde tedy další faktor tlačící na růst ceny.

Nicméně nikoli všude tomu tak je, protože v Rusku a SAE se produkce ropy spíše nezměnila. A nedá se ani moc očekávat, že k tomu dojde. Ono je totiž taky třeba počítat s tím, že Rusové, Saúdové a jiní mohou mít break event úplně někde jinde než americké firmy. Ovšem Rusové, stejně jako Američani, dost krvácejí a sami si nepřejí, aby SAE tak drasticky navyšovala svoji produkci.

Závěr

Já vždy, když vidím ceny za benzín u značkových pump třeba na 28 korunách, nad tím jenom kroutím a nechápu, kdo to tam koupí. Na jednu stranu chápu, že mají nějaké zásoby a chtějí se toho zbavit alespoň za nákupní cenu, ale někde to opravdu vůbec neodpovídá realitě. Co se týče nějakého krátkodobého výhledu, nelze teď moc očekávat dramatické stoupání ceny. Možná jen něco pozvolnějšího a cena se bude spíše držet níž. Ale pozor, jedná se i o geopolitiku. A pokud se spolu jednotlivé státy nějak dohodnou a tu produkci rapidně sníží, cena může klidně během pár dní povyskočit nad 50 USD.

Co číst dále?

Fed manipuluje? Akciové indexy rostou a USA hlásí největší růst nezaměstnanosti v historii!


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kryptotrzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno