[Seriál] Centrální banky – Česká národní banka – část 1.

0
ceska narodni banka serial dokument

Pokud se mluví o kryptoměnách, tak se často zmiňují i ​​banky, kterým by kryptoměny měly brát zákazníky, práci a tak říkajíc i “kšeft.” Velmi často se ve spojení s kryptoměnami zmiňují zejména centrální banky. Ale co to vlastně centrální banky jsou a jaké jsou jejich úlohy? Jaké centrální banky najdeme po světě a v čem se odlišují? I na to se společně podíváme v našem nejnovějším seriálu o centrálních bankách. A kde může být lepší začít než doma?

Představujeme vám Českou národní banku (ČNB)

Centrální banka České republiky, Česká národní banka, je finanční orgán, který má pod svým dohledem finanční stav v republice. Sleduje nejen dění v republice (a trh dané republiky), ale je zodpovědný i za reakce na krizi nebo korekce na finančních trzích. Sídlo této banky se nachází pochopitelně v hlavním městě České republiky, v Praze.

ČNB je rovněž součástí Evropského systému centrálních bank. Podílí se tak na plnění úkolů nejen v rámci země, ale i mimo ni. Zde je však rozdíl mezi centrálními bankami států, které přijaly euro a těmi centrálními bankami států, které euro jako měnu nemají. A protože Česko má vlastní měnu, ČNB se zajímá nejprve o chránění vlastní měny a až potom o plány Evropského systému centrálních bank. Hlavním cílem ČNB je totiž ochrana vlastní měny v rámci krajiny.

Nejvyšším řídícím orgánem v ČNB je bankovní rada. Ta se skládá z guvernéra, dvou viceguvernérů a čtyř dalších členů bankovní rady. Všichni tito členové jsou jmenováni prezidentem na dobu 6 let (maximálně dvě období po sobě).

Měnová politika a ČNB

C je ale tím hlavním cílem České národní banky? Jednoduše řečeno je to péče o cenovou stabilitu. Rovněž se ČNB snaží o vytvoření nízko inflačního prostředí (zpravidla to bývá zhruba 2 % ročně). Dalším úkolem je finanční stabilita a bezpečné fungování finančního systému a finančních trhů v celé zemi. Tímto způsobem chce ČNB přispívat nejen k hospodářskému růstu ekonomiky České republiky, ale také k bezpečnosti finančních trhů.

Právě k dodržování bezpečnosti a stability pomáhá měnová politika ČNB. Prostřednictvím tištění peněz (nebo jejich stahování z oběhu) tak řídí banka oběh peněz (bankovek a mincí) v zemi. Celkově však dohlíží na celý bankovní sektor, pojišťovací sektor, ale i na směnárny a kapitálové trhy.

Velmi podstatné u ČNB (ale v souvislosti s centrálními bankami obecně) však je, aby byla nezávislou institucí. Právě to bance umožní být nezaujatou v plnění svých úkolů. Rozdíl mezi fiskální politikou a monetární politikou tak bude stále zachován. Přímo o monetární politiku se stará totiž ČNB. I když jejím cílem je spravovat banku v souladu s hospodářskou politikou vlády, “odstup” mezi vládou a centrální bankou musí být dodržen. Pokud by se tak nestalo, mohla by vláda přímo ovlivňovat oběh peněz (a mnoho dalších věcí) a ovlivňovat tak ekonomickou situaci přímo v zemi ve svůj prospěch (například snížení nezaměstnanosti před volbami).

Závěr

Českou národní bankou začínáme naši novou minisérii o centrálních bankách celého světa. Kromě ČNB si jistě představíme i Národní banku Slovenska, Federal Reserve, Bank of England, European Central Bank a další. Pokud byste se chtěli dozvědět o jakékoliv jiné centrální bance, tak nám napište svůj návrh do komentářů zde pod článkem nebo na Facebooku.

Co číst dále?

Je Donald Trump aktuálně největší hrozbou pro globální ekonomiku?

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

Zdroje:
cnb.cz
zprávy.cz
wikipedia.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno