Závěr vyšetřování: QuadrigaCX byl „staromódní podvod zabalený do moderních technologií”

0
Závěr vyšetřování: QuadrigaCX byl „staromódní podvod zabalený do moderních technologií

Více než rok po smutném konci kanadské kryptoměnové burzy QuadrigaCX byla zveřejněna nová vyšetřovací zpráva kanadského regulátora cenných papírů, která odhaluje, že směnárna měla problémy dlouho předtím, než byl její spoluzakladatel v Indii prohlášen za mrtvého.

QuadrigaCX byla jednou z největších kanadských burz až do konce roku 2018, kdy došlo k náhlému úmrtí jejího spoluzakladatele a generálního ředitele Geralda Cottena. Společnost poté začala tvrdit, že pouze Cotten měl přístup k soukromým klíčům cold peněženek burzy, které držely kryptoměny v celkové hodnotě 190 milionů dolarů patřícím tisícům investorům.

OSC report: Staromódní podvod

Po deseti měsících vyšetřování záhadného případu zveřejnil největší kanadský regulátor cenných papírů Ontario Securities Commission (OSC) svá zjištění ve zprávě nazvané: „QuadrigaCX: staromódní podvod zabalený do moderních technologií“.

Podle zprávy OSC směnárna nezkolabovala kvůli Cottenově smrti, ale kvůli podvodům, kterých se třicetiletý generální ředitel dopustil, když byl ještě naživu.

Během vyšetřování tým OSC vedl rozhovory se svědky, analyzoval obchodní a blockchainová data, spolupracoval se zahraničními regulačními agenturami a používal bankovní informace k zpětnému dohledání operací QuadrigaCX, a to až do nešťastného konce jejího spoluzakladatele.

Regulátor během svého šetření zjistil, že finanční prostředky zákazníků na burze chyběly již dva roky před Cottenovou smrtí.

Mohlo by vás zajímat: CEO společnosti eToro předpovídá do tří týdnů kolaps akciového trhu – Bude Bitcoin bezpečným přístavem?

Zneužití peněz investorů

QuadrigaCX, která vznikla už v raných letech bitcoinu v roce 2013, se stala poměrně rychle všeobecně uznávanou burzou. Do roku 2016 ale Cotten převzal plnou kontrolu nad aktivy a platforma se údajně stala Ponzi schématem. Začal utrácet, oblíbil si životní styl boháčů a obchodoval s prostředky zákazníků tak, jak pouze on sám uznal za vhodné.

Zpráva dále uvádí, že ke zpronevěře prostředků docházelo několik let a QuadrigaCX začala platit starým investorům vklady od nových investorů. To trvalo až do konce roku 2018, kdy generální ředitel „náhle v Indii zemřel”. Klienti do té doby neměli žádné indicie o podvodných činnostech, kterých se Cotten dopouštěl.

„Cotten utrpěl skutečné a velké ztráty, když se změnila cena krypto aktiv, čímž došlo k nedostatku aktiv k uspokojení výběrů klientů. Tento nedostatek pokryl vklady ostatních klientů (ve skutečnosti provozoval systém Ponzi),“ uvedl OSC.

Zjištění také odhalila, že celková ztráta QuadrigaCX byla 169 milionů CAD (124,7 milionu USD), nikoli 190 milionů USD, jak bylo odhadováno. Vyšetřovatelé také upozornili, že až 115 milionů CAD bylo ztraceno v důsledku Cottenových neúspěšných a podvodných obchodů.

Závěr

Jak dokazuje tento příběh, pokud jde o peníze, je lepší nevěřit nikomu. A jak říká mantra všech kryptoměnových příznivců: Pokud nemáte privátní klíč, nepatří vám kryptoměny s ním svázané.

Co číst dále?

Prieskum: 80 % inštitucionálnych investorov považuje BTC za lukratívne aktívum na zhodnotenie

Zdroj:
cryptopotato.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno