Co bylo skutečným důvodem pro příchod ekonomické recese?

0
24.04.20 Technická analýza indexů S&P 500 a NASDAQ – První výprodej na indexech je za námi, bude následovat další?

Již více než 2 – 3 roky se ve veřejném prostoru mluvilo o rizicích, která by mohla postihnout globální finanční trhy. Nejčastější otázkou samozřejmě bývá, kdy a jak začne další recese ekonomiky. Na takovou otázku ovšem nikdo nemá odpověď, ale s jistotou můžeme říci, že nic netrvá věčně. Poslední růstový cyklus byl už dost dlouhý, a proto se očekávání příchodu krize stupňovalo. Nicméně, druhou otázkou je, co by mohlo být spouštěčem. Vždy to má nějaký začátek a nic nezačne jen tak. Střelný prach z podstaty hoří/vybuchuje, ale dokud ho nezapálíte, substance není ničím zajímavá a vypadá jako obyčejný prášek.

Příčina/impuls

Stejné to je s finančními bublinami, do kterých musí někdo „píchnout“, protože samy o sobě jen tak neprasknou. V roce 2007/2008 to vše odstartoval hypoteční trh, respektive tzv. subprime. U těchto speciálních derivátů se nakonec zjistilo, že nemají absolutně žádnou hodnotu. A zjistilo se to tak, že realitní trh začal kolabovat. A jakmile začal kolabovat, přelilo se to skrze ty deriváty na zbytek finančního trhu a nic nebylo ušetřeno.

Takže se logicky čekalo na to, co bude tím dalším spouštěčem. No, asi nikdo by nečekal, že tím pomyslným odpalovačem bude pandemie viru. V mainstreamu se standardně uvádí, že koronavirus může za to, že přichází recese globální ekonomiky. Ale není to pravda, protože pandemie byla jen impulsem, který odhalil vše slabé a nemocné v globální ekonomice. A co se týče akciových indexů, ty by nešly jako kámen k zemi, když by nebyly tak extrémně přepumpované.

Aktuální situace na 1D TF indexu S&P 500

Na špatný vývoj samozřejmě hned reagoval Fed, kdy snížil dost panicky úrokové sazby o 1 p.b., což trhy nevzaly zrovna pozitivně. Úrokové sazby jsou tedy v USA historicky na svých minimech, a to konkrétně na 0 – 0,25 %. To můžeme defakto považovat za nulový úrok. Všimněte si na indexu S&P 500, že když 15. března snížení proběhlo, očekávání účastníků trhu to vůbec neuspokojilo.

Právě naopak, všichni to brali jako zoufalé gesto a stahování kapitálu z marketu pokračovalo. Federální rezervní banka Spojených států zároveň obnovila politiku kvantitativního uvolňování (QE), čímž chtěla v průběhu času dodat do trhů likviditu. Určitě doporučuji jiný svůj článek z T11, kde je rámcově vysvětleno, jak mechanicky QE funguje.

Závěr

Lidé si mylně myslí, že když Fed zahájí jakoukoliv politiku, tak to má na ekonomiku a potažmo trhy hned vliv. Není tomu tak. Jestli šéf Fedu Powell oznámí, že se v rámci instituce rozhodli, že obnoví QE a trhy na to hned zareagují, jde pouze o očekávání. Nic víc v tom není, neboť na reálné výsledky monetární politiky se čeká několik měsíců. Záleží samozřejmě na intenzitě prováděné politiky. 

Co číst dále?

31.03.2020 Technická analýza ETH/USD a LTC/USD – Chystáme se na velký pohyb?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno