Domů Kryptoměny Dává technická analýza kryptoměn smysl, nebo je to blbost?

Dává technická analýza kryptoměn smysl, nebo je to blbost?

1
analyza

Na tomto webu se často oháníme analýzami, dáváme na základě nich různé pokyny, píšeme o supportech a rezistencích, trendových čarách a různých formacích. Ale dává to vůbec nějaký smysl? Trh s kryptoměnami je zmanipulovaný. Některé velryby, instituce nebo burzy mají moc vytvořit pohyby o desítky procent a často to i dělají.

Takže logicky, celá technická analýza je úplná blbost. Trh nelze predikovat, a pokud někdo tvrdí, že to ví, tak je to podvodník! Je to tak?

No… ne tak docela. Prakticky od doby, kdy jsme začali na tomto webu publikovat technické analýzy, někteří naši čtenáři v komentářích používali podobnou argumentaci. I my jsme často označení za podvodníky, protože na webu Trading11.com si za naše technické analýzy účtujeme menší poplatek.

Dává tedy technická analýza kryptoměn nějaký smysl?

V první řadě by bylo vhodné ujasnit si, na co vlastně technická analýza slouží. Často se setkáváme s mylným názorem, že TA je vlastně pokus předpovídat budoucnost. Zčásti je to sice pravda, ale trochu jinak, než si většina lidí myslí.

Cílem technické analýzy není určit, jak a kde se pohne cena analyzovaného aktiva, ale odhadnout nejpravděpodobnější scénáře. Samozřejmě vždy máme několik možností. Buď půjde nahoru, dolů, nebo se hodnota nezmění. Právě proto v grafu vždy najdete minimálně dvě šipky.

To některým lidem vadí a tvrdí, že taková analýza je zbytečná, protože vlastně tvrdí něco, co je naprosto jasné.

Supporty a rezistence

Zde přicházejí ke slovu supporty a rezistence – tedy cenové hladiny, na které analyzované aktivum s velkou pravděpodobností zareaguje. Buď se od dané hladiny odrazí, nebo se na ní alespoň na nějaký čas zastaví.

Odhalit tyto reakční hladiny je velmi důležité, protože nám to dává možnost vstoupit do trhu ve správný čas. Řekněme, že aktivum se nachází těsně nad silným supportem. V tom případě je výhodné otevřít long (tedy nakoupit) a umístit stop loss testu pod support.

Cena aktiva se nakonec pohne a je zde velká šance, že půjde nahoru, protože cesta dolů je „zablokovaná“ velkým množstvím objednávek. Na pohyb směrem dolů je v tomto případě zapotřebí mnohem větší volume.

RRR (Risk to Reward Ratio) je tedy výhodné pro long pozici. Většina obchodníků tyto supporty a rezistence zakresluje do grafu, a snaží se tak odhalit výhodné obchody.

Předpověď budoucnosti

Při analýze trhu se tedy nesnažíte předpovídat budoucnost a vytvořit spolehlivou predikci! Je to snaha odhalit obchody, při kterých je dobrá pravděpodobnost, že dopadnou tak, jak chcete. To se samozřejmě ne vždy podaří, ale to nevadí!

Profesionální obchodník má většinou otevřených několik takových statisticky výhodných obchodů najednou. To, kolik obchodů musí vyjít, abyste byli v zisku, pak záleží na vašem risk managementu.

Řekněme, že otevřete deset obchodů s dobrým RRR (abychom si to zjednodušili, uvažujme pouze o long) a do každého obchodu jste šli s deseti procenty vašeho kapitálu. V každém obchodě máte stoploss dvě procenta pod nákupní cenou a target 10 % nad ní. RRR je tedy 1:5. Pokud vám vyjde jeden obchod, portfolio se vám zvětší o 1 %.

V takovém případě postačí, aby vám vyšli DVA obchody!

  • 2 obchody skončí úspěšně – vydělali jste na nich 2 %
  • 8 obchodů skončí neúspěchem – prodělali jste na nich 1,6 %

Ve výsledku jste tedy 0,4 % v pluse!

A přesně o tom je technická analýza. Nejde o pokus predikovat cenu nějaké kryptoměny. To je nemožné. Téměř všechny predikce skončí neúspěchem. Vy vyděláváte na pravděpodobnosti, ne na jistotě!

Jak funguje technická analýza zmanipulovaného trhu?

Ale je tu jeden problém. Trh s kryptoměnami je zmanipulovaný. Jak jsme zmínili v prvním odstavci, některé velryby, burzy a instituce mají tak velký kapitál, že jim nedělá problém výrazně pohnout cenou jakékoliv kryptoměny. Můžeme si tedy analyzovat, kolik chceme, i tak to nebude fungovat, protože tito hráči si dělají, co chtějí!

Technická analýza kryptoměn tedy nefunguje! 

Tento argument má jednu závažnou chybu. Jistě, někteří hráči na trhu mají moc pohnout trhem. Zde je však důležité množné číslo – HRÁČI!

Podobně jako my i oni obchodují kryptoměny proto, aby vydělali. A žádný z nich nevlastní takové množství coinů, aby mohl libovolně hýbat cenou. Je velmi důležité si uvědomit, že manipulace stojí peníze. Miliony, občas i miliardy dolarů!

Velryba tedy udělá manipulaci pouze v případě, že má jistotu výdělku. Například burza BitMEX manipuluje trh, protože vidí, kde mají její zákazníci stoplossy. Pokud se aktivuje stoploss, zákazník prodělá a burza je v zisku. V případě, že obchoduje na páku (což na BitMexu dělá skoro každý) to platí dvojnásobně.

Takové manipulace jsou však těžko postřehnutelné a z dlouhodobého hlediska nemají na trh téměř žádný vliv. Samozřejmě existují i výjimky. Například 1. 4. 2019 jsme byli svědky masivní manipulace, která spustila řetězovou reakci a Bitcoin tehdy během několika minut zvýšil svou hodnotu z 4200 $ na 5500 $. Od toho momentu se jeho růst nezastavil.

Situaci jsme tehdy krásně popsali v tomto příspěvku:

(článek pokračuje pod odkazem)

Toto je hlavný dôvod prvoaprílovej mega pumpy Bitcoinu – Poznáme vinníka!?!

Proč funguje technická analýza zmanipulovaného trhu?

Je důležité si uvědomit, že žádná velryba na trhu není sama. Vždy je jich několik (stovky) a rozhodně nespolupracují. Každý hrabe v první řadě pro sebe. Představte si, že jste velryba. Váš cíl je zcela jasný: vydělat co nejvíce peněz obchodováním kryptoměn. Jak byste to udělali?

Nabízí se možnost levně nakoupit, potom trh zmanipulovat tak, aby se hodnota vašich nakoupených coinů zvýšila, a nakonec vše se ziskem prodat. Pokud byste se o to pokusili, dopadli byste velmi, velmi špatně. Proč?

Projděme si to krok po kroku:

  1. Potichu levně nakoupíte nějaký coin.
  2. Začnete ho pumpovat.

No a na tuto vaši pumpu čeká dalších deset velkých hráčů, kopec traderů a polovina retailu. Ti všichni začnou prodávat a vy jim akorát tak poskytnete likviditu, aby mohli prodat se ziskem. Nakonec se vám možná podaří pumpnout váš coin o pár procent, ale když začnete prodávat, nikdo to od vás nekoupí, protože už je vysoko. Prodejem tedy cena začne klesat a vy nic nevyděláte.

Takový tupý přístup k manipulacím trhu jednoduše NEFUNGUJE! A i kdyby náhodou fungoval, chcete přece vytvořit co největší zisk, nebo ne? Použijete tedy vše, co zvýší vaši úspěšnost.

Hmm… Kéž by existoval nějaký způsob, jak si vytipovat možné pohyby trhu. Něco, co používá prakticky každý trader a co by zvýšilo vaše šance na úspěšnou manipulaci.

No počkat, něco takového přece existuje – TECHNICKÁ ANALÝZA!

A to je důvod, proč technická analýza funguje. Používá ji úplně každý od nejmenšího tradera až po největší velrybu. Všichni sedí u grafů a kreslí do nich čáry. Všichni se snaží najít ziskovou obchodní strategii a udělat co nejvíce obchodů s dobrým RRR. Obchodování není hazard, obchodování je VĚDA!

Kde najít kvalitní technické analýzy?

Na internetu jsou stovky technických analýz. Je však velmi náročné najít mezi nimi ty kvalitní. Pokud se budete řídit někým, kdo nemá dostatečné zkušenosti, dopadnete špatně.

Pokud obchodujete kryptoměny, určitě budete benefitovat z názorů a pokynů od profesionálních traderů, kteří jsou na burze roky, vědí, jak přemýšlejí velryby, a jsou schopni odhadnout, co mají v hlavě.

Právě proto jsme vytvořili Trading11.com, kde každý týden publikujeme desítky profesionálních analýz. Stovkám obchodníků s kryptoměnami šetříme čas a peníze, a proto nám zůstávají věrní. Za rok a půl našeho působení jsme zaznamenali jen pár stížností a většinou to bylo od lidí, kteří nerozumí technické analýze.

Pokud byste chtěli více “hands on” přístup, mrkněte na tento LIVE Trading Room. V tomto roce rychle nabírá na popularitě.

LIVE Trading Room – VIP skupina, jejíž popularita v roce 2020 rychle roste

A co si o technické analýze myslíte vy? Je to podvod? Dává smysl analyzovat kryptoměny? Máte nějaké připomínky k tomuto článku? Napište nám je do komentářů a pojďme o tom diskutovat.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel Slavkovský.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno