Deník začínajícího tradera: druhy svíček a jejich formace – 1. týden

0

Tak a začínáme. První pořádná hodina – svíčky! A proč právě svíčky? Protože svíčky jsou přesně to, co vidíte, když otevřete jakýkoli graf na Tradingview. Právě proto je třeba umět je rozeznat a my si nyní představíme ty nejzákladnější formace a typy svíček.

Základní typy svíček

Marubozu – jde o typ svíčky, která nemá žádný knot (stín). Obvykle má však velké tělo. Zelená Marubozu svíčka znamená, že býci mají opravdu sílu a cena může růst výš (za předpokladu silného objemu). Červená Marubozu svíčka znamená opak (medvědi tlačí cenu níž a mají na to dostatek síly).

marubozu

Doji – pokud bych to měl říct laicky a jednoduše, jde o „opak“ Marubozu. Při Doji většinou nevidíme téměř žádné tělo (nebo velmi malé), ale má dlouhé oba knoty (může proto vypadat jako kříž). Doji naznačuje nerozhodnost na trzích, a proto vstup přímo po Doji není vhodný.

 

Hammer (kladivo) – v tomto případě by měl být knot alespoň 2x tak dlouhý jako tělo svíčky. Stejně platí, že svíčka má pouze jeden knot (v tomto případě spodní). Při obráceném kladivu by se zase měl objevit pouze horní knot.

Svíčkové formace

Engulfing – česky jde o „pohlcení“. A to doslova. V případě engulfingu se jedná o takzvaný reversal pattern (znak obrácení trendu). V případě bullish engulfingu jde o formaci, kdy na konci downtrendu uvidíte zelenou svíčku, která je delší než předcházející červená svíčka. V případě bearish engulfingu můžeme vidět top (vrchol uptrend), kdy po zelené svíčce následuje červená s delším tělem, a tím pádem pohltí předchozí zelenou svíčku…

Trojsvíčkové formace

Morning star – tato trojsvíčková formace se obvykle dá najít na konci downtrendu a značí obrat trendu. Vyznačuje se červenou svíčkou, po níž následuje malá zelená svíčka (nebo Doji), a následně zelená svíčka, jejíž velikost je alespoň 50 % z první červené svíčky (dobrý chaos, co?). Naštěstí na grafu níže můžete vidět morning star vykreslenou.

Opakem je evening star. V krátkosti je to bearish znak (na konci uptrend), kdy po zelené svíci (na topu) následuje Doji nebo malá červená svíčka a následně ještě jedna červená svíčka, jejíž velikost je minimálně 50 % první zelené svíčky. A právě to je evening star.

Svíčkových formací je pochopitelně mnohem více. Mezi ty, na které byste se ještě určitě měli podívat, patří Three white soldiers/Three black crows, Spinning tops, Pin-bar nebo Tweezers (ať už bearish, nebo bullish).

Závěr

Pár krátkých poznámek na závěr. Při svíčkových formacích velmi záleží na objemech. O těch nás co nevidět naučí Jakub. Do té doby je to však třeba brát v úvahu. A rovněž, že i když se to může zdát, že toto téma je lehké, je třeba myslet na to, že ve skutečných grafech se ukázkové svíčkové formace hledají opravdu těžko. I přesto je však třeba je znát, protože „Svíčky jsou základ“!

Co číst dál?

Denník začínajúceho tradera – Základné pojmy – 1. časť

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno