Důvod, proč stále musíte sledovat telefon a jak to napravit – Digitální minimalismus

0

V dnešním světě propojeném sociálními sítěmi je smartphone prakticky nutnost. Nosíme ho všude s sebou a jsme tak neustále připojeni na virtuální svět, který je pro nás stále důležitější. Jistě, internet je dnes už nutnost. No, stalo se vám někdy, že jste si povídali s kamarádem a každou chvíli něco dělali se svým telefonem? A pak jste nevěděli, o čem mluvíte?

Věřte nebo ne, ale všichni jsme občas vinni. Toto chování je společensky nevhodné, ale navíc i patologické a negativně ovlivňuje váš život. Díky smartphonům se nám zkracuje doba, během níž se umíme soustředit na danou věc (attention span). Tato zázračná kapesní zařízení prakticky eliminovala nudu z našeho života, takže se ani nemáme čas pořádně zamyslet.

Neustále pípání notifikací, blikání LED diody, zvonění, alarmy v případech, kdy nějaká kryptoměna udělá větší pohyb… To vše narušuje přirozený chod života a v konečném důsledku způsobuje jakousi disociaci vědomí. My, lidé moderní doby, se přestáváme identifikovat se svým tělem a stále více pronikáme do vlastního digitálního světa. Ne tělo a mysl, ale profil na sociální síti tvoří naši identitu.

A pak jsme nešťastní.

Digitální minimalismus

Samozřejmě, že tento popis nevystihuje každého, ale je na něm něco pravdy. Pokud se v něm vidíte a máte pocit, že vás telefon ovládá více, než je zdravé, doporučuji digitální minimalismus. Jde o způsob myšlení.

Internet, mobily, hry a aplikace, to vše je pro nás něco strašně nového. Lidé mají novinky rádi a věnují jim hodně času. Bohužel, ty skutečně dobré a praktické aplikace jsou často zároveň i návykové. Vytrénovaly si nás tak, abychom reagovali na každou notifikaci. Protože, nic přece není důležitější, než odpovědět na zprávu na Messengeru. Nic není důležitější, než sledovat ceny kryptoměn nebo zkontrolovat, zda se na facebooku neděje něco zajímavého… což?

Jak z toho ven?

Digitální minimalismus upřednostňuje kvantitu před kvalitou. Jistě, existuje moře aplikací, které by mohly mít pozitivní vliv na váš život, ale den má pouze 24 hodin, a tak je třeba si vybrat ty, které skutečně za to stojí.

Začněte tím, že si vypnete oznámení v telefonu. Nebudou vám tak zbytečně pípat zprávy, upozornění na nový komentář a podobné hlouposti. Převezmete tak kontrolu nad svým telefonem a po čase zjistíte, že skutečně není nutné okamžitě reagovat. Můžete si vybrat, kdy je vhodná doba zkontrolovat facebook nebo odepsat na e-maily.

Druhý krok je vymazání aplikací, které používáte jen velmi málo nebo vůbec. Zbytečně zabírají místo ve vašem telefonu a ve vaší mysli.

Víte že facebook funguje podobně jako droga?

Facebook – návyková sociálna sieť, ktorá mení chémiu vášho mozgu

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno