ECB zahajuje masivní kvantitativní uvolňování o objemu 750 miliard dolarů + přehled světových indexů

0
PŘEHLED TRHU - Bitcoin testuje 4 500 $ - Jak si vynahradit ztráty z těchto propadů?

Aktuálně je ta doba strašně hektická, alespoň co se týče přílivu informací. Neustále se něco děje a dynamicky se mění situace. A to nejen na trzích, ale i geopoliticky. V posledním mém článku jste se dozvěděli, že Fed obnovil politiku kvantitativního uvolňování (QE) a že další centrální banky budou jeho kroky následovat. Ještě ten den snížila ČNB sazby o 0,5 p.b., a nyní Evropská centrální banka oznámila, že v rámci QE uvolní do ekonomiky 750 miliard eur. A to skrze výkup dluhopisů a akcií, což je opravdu čistý quantitative easing. Vzhledem k tomu, že ECB má už nějakou dobu úrokové sazby na nule, tak ani nic snižovat prostě nemůže. Existuje ale obrovské riziko, že jejich zoufalost ještě více nabobtná a zkusí zavést negativní úrokové sazby.

Aktuální situace na indexech a BTC

Jak můžete sami vidět, tak trhy aktuální počínání centrálních bank nesou dost nelibě. Prostě to nemá ve všeobecném očekávání ani pozitivní efekt a naopak se všichni z toho hořícího baráku snaží dostat, zatímco se jej centrální banky snaží uhasit těmi bambiliony eur a amerických dolarů. K dnešnímu dni je celková ztráta na Dow Jones přes 32 %, S&P 500 je ve ztrátě necelých 30 % a německý DAX je na tom vůbec nejhůř, aktuálně jeho ztráta činí 40 %.

Pokles k dnešnímu dni je na Bitcoinu cca 45 %. Ze začátku byl ten propad ale daleko střídmější a nenápadnější, než tomu bylo na samotných indexech. Ať mi ale nikdo neříká, že akciový trh a Bitcoin nijak nekorelují. Price action z posledních několika týdnů fakt není jenom náhoda.

Bailout, či zestátnění

Aby toho nebylo málo, tak Trumpova administrativa již připravuje finanční balíčky pro krachující americké společnosti jako je třeba Boeing či ropné zpracovatelské společnosti. Ty díky extrémně nízkým cenám ropy jsou už hodně pod break even pointem a nemají dokonce ani peníze na svůj vlastní chod. Tady je ale zásadní otázka, zda se bude jednat o bailout, či dokonce dojde k zestátnění těchto společností. Bailout v podstatě znamená vnější zásah státu do společnosti, jako je například finanční injekce. Ale firma i přesto zůstane v soukromém vlastnictví a nedojde k zestátnění. V roce 2008 byl bailout v obrovském rozsahu využíván, takže předpokládám, že to akorát zopakují.

Respektive, nevěřím tomu, že Trump přistoupí k něčemu tak drastickému a začne krachující firmy zestátňovat. Nicméně firmy v úpadku budou nad vší pochybnost závislé na pomoci státu. A to je teprve špička ledovce, neboť těch velkých firem s hroutící se ekonomikou bude na stát odkázáno mnohem více. Teprve teď se ukáže, kdo byl dlouhodobě akorát zadlužený a neschopný si reálně na sebe vydělat. V souvislosti s tím mě hodně zajímá, jak dopadne nakonec Tesla. Posledních 12 měsíců to začalo vypadat slibně, ale předtím byla přímo závislá na finanční pomoci vlády.

Závěr

Tohle počínání jednotlivých centrálních bank a vlád působí dost zoufale a nikdo už ani neříká, že je vše v pohodě. Ovšem nezazněla tu ještě jedna důležitá věc a tou věcí je, že kdyby se před rokem 2008 tak moc nešvindlovalo a problém se tehdy rovnou vyřešil, tak by se tohle (v takovém měřítku) vůbec nemuselo stát. Všimněte si, že všechna média, politici a představitelé centrálních bank uvádějí jako důvod aktuálního ekonomického krachu pandemii koronaviru. To ale není pravda, protože se jednalo pouze o tu pomyslnou jiskru.

Co číst dále?

Fed snížil sazby o neuvěřitelný 1 p.b. a obnovil politiku kvantitativního uvolňování, ostatní centrální banky budou asi následovat

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno