Facebook chce číst vaši mysl – Nebudete věřit, kolik investoval do výzkumu!

0
facebook mozek

Facebook na svém blogu představil aktuální výzkum propojení mozku s počítačem, který podporuje a financuje. Facebook chce, podobně jako Elon Musk a jeho Neuralink, vytvořit zařízení, které doslova dokáže číst vaši mysl. Jaké jsou aktuální výsledky výzkumu? Budeme se jednou bát i o soukromí vlastních myšlenek?

Kdo ovládne naši mysl jako první?

V minulých článcích jsme vám představili futurista Elona Muska a jeho snahy o propojení mozku a počítače. Musk se svou společností Neuralink ale není jediným snaživcem v oblasti propojení mozku a stroje. Není divu, kdyby se podařilo vytvořit zařízení, které by dokázalo číst myšlenky a skrz myšlenky zas ovládat počítač, jednalo by se o revoluci v oblasti vědy a technologií. Taková technologie by měla potenciál obrátit svět naruby stejně jako vynález internetu nebo zjištění, že Země není středem vesmíru. Facebook do podobného výzkumu investuje nemalé peníze, podobně jako Musk

Přečtete si více o Elonovi Muskovi a Neuralinku zde!

Facebook a cíle výzkumu

Krátkodobým cílem výzkumu je pomoc paralyzovaným pacientům a pacientkám. Inovace od Facebooku by měla být schopna detekovat mozkové signály a “dát jim hlas” bez toho aniž by člověk pohnul jediným svalem. Zjednodušeně, vynález přečte myšlenky paralyzovaného člověka a řekne jeho slova za něj. Tato věcička by usnadnila život milionům lidí po celém světě.

Dlouhodobý cíl má ale potenciál ovlivnit životy mnohem většího počtu lidí – a to téměř každého z nás. Facebook chce, abychom dokázali ovládat digitální zařízení – od klávesnic až po brýle s rozšířenou realitou – pouze pomocí myšlenek. Ano, právě tento vynález by způsobil zmíněnou revoluci nejen ve vědě, ale i v sociální realitě.

Facebook a algoritmus, který čte myšlenky?

Vědci zatím vytvořili algoritmus, který umí dekódovat slova na základě aktivity mozku a ty dokáže v reálném čase zobrazovat na počítačové obrazovce. Schopnosti algoritmu testovali na lidech, kterých se ptali  na jednoduché otázky. Algoritmus na základě mozkových signálů zaznamenal jejich odpovědi s přesností až 61 %.

To zní dosti slibně, znamená to tedy, že algoritmus je schopen číst myšlenky a zaznamenat je? Ano i ne. Algoritmus zatím umí rozpoznávat pouze některá slova, ale i to je obrovským krokem vpřed. Vědci budou slovní zásobu algoritmu postupně rozšiřovat. Kromě toho se dále budou soustředit na vytvoření neinvazivního zařízení – mohli bychom si ho představit například jako čepici, kterou si nasadíme na hlavu. V dosavadních testech totiž vědci využívali dobrovolníky s epilepsií, kteří měli na povrchu mozku již předem implantované elektrody.

Co číst dále?

Elon Musk: Budeme ovládat počítače pomocí mysli?

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Ivana G.

Zdroje:
vox.com

tech.fb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno