Lesk a bída nemovitostního trhu USA – Zdravý růst, nebo jen naleštěný prd…?

0
usa

Vzhledem k pandemii koronaviru, která negativně ovlivnila snad všechny oblasti ekonomiky a lidského života, je velmi podivné, že americký trh s bydlením vypadá až nečekaně živě.

Jenže nic nemusí být tak růžové, jak to na první dojem vypadá…

Realitní makléřská společnost Redfin zveřejnila tento týden některá zajímavá data o trhu s nemovitostmi. Mnozí očekávali, že v důsledku propuknutí pandemie koronaviru a rostoucím obávám z dalšího vývoje ekonomiky se poptávka po novém bydlení rapidně sníží. Jenže to se nestalo a počet zájemců se naopak rapidně zvýšil.

Zázrak z USA – Proč je Amazon během ekonomické krize na historickém maximu?

Vše vlastně vypadá normálně

Na trhu s nemovitostmi je aktuálně velmi živo. Máme tady jaro, počasí je příjemné, zahrady kvetou, mnozí očekávají přírůstek do rodiny… no prostě idylka. Za těchto podmínek ani ten nejsmrtelnější virus nemůže nic změnit na faktu, že v tomto ročním období vypadají domy prostě lépe než kdykoli jindy. Neohrožení zájemci o koupi cestují, hledají a projevují svůj zájem. S čím ale tolik nepočítali, je fakt, že jsou o nemovitost nuceni tvrdě bojovat a čelit protinabídkám dalších zájemců.

Nabídka neexistuje

Ten hlavní důvod je nasnadě, na trhu prostě není dostatek domů a jejich nabídka se stále ztenčuje. Mnozí prodávající se rozhodli s prodejem počkat „na lepší časy”. Finanční instituce odvedly skvělou práci, když dokázaly přesvědčit lidi, že rok 2021 bude lepší, tak proč prodávat hned? Navíc jsou v tomto očekávání podporovány i tweety prezidenta Donalda Trumpa, který očekává výbuch ekonomické aktivity po znovuotevření americké ekonomiky.

Zlato a akcie vs. kryptoměny – Jak to bude s Bitcoinem v této krizi?

„Bílé límečky” mají přednost

Jednou z nejsmutnějších věcí na této pandemii je způsob, jakým ovlivnila životy Američanů s nejnižšími příjmy. Ve 40 procentech domácností, jejichž roční příjem je nižší než 40 000 dolarů, minimálně jeden ze živitelů přišel o práci. Žádná jiná třída (s vyššími příjmy) na tom není hůř. To znamená, že domácnosti, které jsou nejvíce ovlivněny koronavirem, jsou de facto z nemovitostního trhu venku.

Naopak pracovníci „v bílých límečcích” pocítili důsledky COVID-19 výrazně méně a nenechali se virem odradit v hledání nového domova. To dokazují i výsledky hledání Google, kdy četnost hledání fráze „jak koupit dům” je na 12měsíčním maximu.

Google trends: How to buy a house
Zdroj: Google Trends

Vládní stimuly

Snad nejznepokojivějším aspektem současného přehřátého trhu s nemovitostmi je fakt, že je tlačen dočasnými vládními stimuly, které ovšem začínají selhávat. Vláda se zoufale snaží vzbudit ve svých občanech pocit, že je vše v pořádku a zabránit jim v prozření, jak hrozná hospodářská situace ve skutečnosti je. Jejich přirozená reakce – snížení výdajů – by vyvolala ještě větší ekonomické turbulence.

Může vás zajímat: Skvělý týden pro akcie! Sledujte s námi okrádání celého světa v přímém přenosu

Závěr

Tento stav v určitém okamžiku skončí. Bouře ještě neudeřila plnou silou, ale senátor Mitch Mcconnell již dělá vše pro to, aby omezil a nakonec zcela zrušil dávky v nezaměstnanosti. Teprve pak se dozvíme, jak silná ekonomika USA (a také trh s bydlením) vlastně je.

Bohatí na krize vydělávají, chudí zase chudnou. Je to svinstvo, berme to ale jako příležitost. Finanční systém, který nám vládne, je na pokraji krachu. Nikdy v historii se totiž (dlouhodobě) netisklo tolik dolarů jako dnes. A Fed v tom plánuje pokračovat! Viz jeho výrok – Máme nekonečné množství peněz!

Pokud chcete vědět, jak funguje mechanismus, který zajišťuje přesun hodnoty od chudých k bohatým, přečtěte si první díl našeho nového seriálu – Takto bohatí vydělávají na krize – Okrádají nás, protože nerozumíme systému

A jak to vypadá v praxi? To se dočtete v druhé části:

Zdroj:
www.ccn.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno