Na hranicích s EU hrozí humanitární katastrofa – Uprchlíci zde žijí v katastrofálních podmínkách!

0
utecenci

Uprchlíci se dnes do EU snaží dostat zejména přes Bosnu a Hercegovinu. Od začátku roku 2018 do země přišlo přibližně 45 000 uprchlíků. Navzdory finanční pomoci EU žijí v táborech, které nesplňují ani minimální standardy – obklopeni minami, bez vody a v areálu bývalé skládky odpadu. S blížící se zimou se situace zhoršuje – na prahu EU hrozí humanitární katastrofa!

Uprchlíci žijí obklopeni minami

Přestože situace uprchlíků v Bosně a Hercegovině je dlouhodobě nepříznivá, nehumánnost nedávného počinu místních autorit bije do očí. Bosenské autority začaly uprchlíky přesouvat do nového tábora, který nesplňuje absolutně žádné bezpečnostní ani hygienické standardy.

Je znepokojující, že tábor mohl být v tak alarmujících podmínkách vůbec založen. Humanitární organizace v něm odmítají poskytovat pomoc, protože práce v něm je pro humanitární pracovníky a pracovnice příliš nebezpečná. A uprchlíci? V táboře jim chybí pitná voda, hygienické pomůcky i zdravotní péče. Navíc jsou v oblasti výstražné značky, které varují před minami. Ty se tam nacházejí jako pozůstatky z války v devadesátých letech. Aby toho nebylo málo, v areálu leží i bývalá skládka odpadu. V takovém kontextu se diskurz o lidských právech stává pouze prázdnou frází. S prvními mrazy se situace stává akutní!

Podívejte se na video (v anglickém jazyce) o uprchlících v Bosně a děsivých podmínkách, v nichž jsou nuceni žít.

Uprchlíci a krize: Místní autority v nelehké pozici

Uprchlíci se v Bosně nejvíce vyskytují v oblasti blízko hranic s Chorvatskem. Není to nic překvapivého, právě do Chorvatska a dále do EU uprchlíci míří. Tato administrativní oblast situaci nezvládá pro příliš velké počty migrantů a autority žádají pomoc od dalších krajů v Bosně a Hercegovině.

Bosna ale patří mezi ekonomicky méně rozvinuté země, mnozí její obyvatelé usínají s hladem, mladí utíkají ze země a každý důchodce má radost, pokud mu v aktuálním měsíci přijde důchod, protože to není pravidlem. Ačkoliv si lidé pamatují na časy, kdy oni sami byli uprchlíky, je otázkou, jakou reálnou schopnost zabránit humanitární katastrofě má tento stát. Bez mezinárodních aktérů to nepůjde.

EU poskytla finance… a zavřela oči?

Evropská unie v létě prohlásila, že Bosně poskytne finanční pomoc v hodnotě 10 milionů eur. Přesto nebyl v Bosně od léta postavený žádný tábor pro uprchlíky a migranty, který by splňoval mezinárodní standardy. Zima se blíží a Bosna není připravena.

Finanční pomoc ale nestačí – neřeší dlouhodobý problém s uprchlíky v Bosně. Finanční pomoc a know-how mezinárodních aktérů a humanitárních organizací by v ideálním případě mohla pomoct uprchlíkům přečkat jednu zimu (ačkoli zatím ani toto není realita), což ale nastane potom? Aktivisté a aktivistky hlásí, že na chorvatské části hranic jsou migranti a migrantky protiprávně a násilně zatlačování zpět do Bosny. Toto rozhodně není řešením!

Co číst dál?

Zdroj:
bbc.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno