[Názor] Altcoiny rozhodně neumírají – Cesta k prasknutí bubliny je ještě dlouhá

0

Bitcoin se utrhl a vysává kapitál z altcoinů. Celý prostor spekuluje, jestli je tohle konec bubliny. Věřím, že není, a v následujících řádcích vysvětlím, proč mám takovou důvěru v altcoiny.

Peter Brandt – alty končí jako internetová bublina

Peter Brandt je jedním z nejznámějších postav tradingu v kryptokomunitě. Tento protřelý obchodník si získal respekt svým profesionálním přístupem a konzistentními analýzami. Nyní se vyjádřil, že to, co vidíme na trhu, je jako konec internetové bubliny a altcoiny jsou podle něj .com weby.

S Peterem nesouhlasím a myslím, že dělá několik chyb ve svých úvahách. V první řadě, pokud srovnává dnešní situaci na trhu s kryptoměnami s .com bublinou, měl by vzít v úvahu čísla. Není úplně jasné, jaká byla přesně celková tržní kapitalizace technologických firem v roce 2000. Odhaduje se ovšem, že se jednalo o částku blízkou 7 bilionům dolarů.

Kryptoměny ve svém peaku dorazily na 0,8 bilionu dolarů. A nyní se tržní kapitalizace pohybuje okolo 0,35 bilionu dolarů. Tento masivní rozdíl je vhodné vzít v potaz. Altcoiny navíc ztratily přes 90 % své hodnoty při posledním bear marketu. A nemělo to vlastně žádný větší vliv na technologický rozvoj velkých altcoinů.

Množství lidí na trhu

Další věcí, se kterou Peter Brandt nekalkuluje, je možnost přístupu na trh s kryptoměnami. V rámci .com bubliny totiž nebyla postavena kvalitní internetová finanční infrastruktura. Přístup na akciový trh tak byl pro běžného člověka poměrně složitý. Porovnejme si situaci s dnešním trhem.

Více informací  [Hack] Další burza pod útokem – Bitrue ukradli hackeři 4 miliony USD v XRP a Cardanu

Dnes se totiž ke kryptoměnám dostane i naprostý počítačový amatér. Dojít si na stránku Coinbase a podle stovek tutoriálů nakoupit BTC zvládne opravdu každý, kdo umí používat internet. Tak se najednou trh otevře v podstatě každému z celého světa. To znamená, že na trh má přístup podstatně více lidí, než mělo při internetové bublině.

Ačkoliv chytré peníze institucí mohou primárně cílit na hlavní měny, na trh budou postupně vstupovat i další, běžní lidé. Ty potká stejná horečka, jako potkala všechny fanoušky kryptoměn. Ten pocit znáte. Je to jako být dítě v obchodě s cukrovinkami. Prostě začnete nakupovat. Je důvod, proč by se tato situace neměla opakovat? Myslím, že ne.

Fundamentální hodnota

Tím se dostáváme k tomu, že na trhu je také mnoho hodlerů. Ti s narůstajícími zisky budou diverzifikovat svoje portfolio. Proč si za 0,01 BTC nekoupit nějaké altcoiny, když se jmění zvýší několikanásobně? Tato základní logická úvaha je hybatelem růstu altcoinů. I proto je vidět, že roste-li Bitcoin, altcoiny si se zpožděním také vedou dobře.

Chcete se stát traderem – Jak zbytečně při tradingu nepřicházet o peníze – Deník 2. týden

Až jednou bublina praskne, bude to jistě velmi brutální. Naprostá většina altcoinů má nulovou fundamentální hodnotu. Vím to, protože mou prací je to vědět. Rozbory kryptoměn tvoří mé hlavní zaměření a přečetl jsem desítky whitepaperů a prošel na stovky projektů. Většinový společný jmenovatel je nepotřebnost.

Jenže při internetové bublině propadly jak dobré, tak i špatné projekty. A je klidně možné, že ve světě kryptoměn se odehraje situace jinak. Díky masivní rychlosti rozvoje prostoru tak bude dříve jasné, které projekty mají smysl a které jsou takříkajíc mimo mísu.

Poptávka po altcoinech je velká

Bitcoin se ukázal jako kvalitní držitel hodnoty. Určitě jste četli, že killer app pro BTC je store of value. A to je to, v čem je Bitcoin dobrý. Nejbezpečnější síť na světě, které hrozí nebezpečí pouze z přílišné centralizace kvůli PoW. To je v mých očích daleko větší riziko pro BTC.

Jenže s BTC nejde platit kvůli vysokým poplatkům. Ethereum už je na tom zcela jinak. Po přechodu na PoS bude platba pomocí ETH s minimálními poplatky. Prozatím centralizovaná IOTA ani žádné poplatky nemá a PoS měny mají obecně výrazně lepší podmínky pro běžné užití v každodenním životě.

A nejedná se pouze o platby. Tokenizace je dalším velkým odvětvím, které očekává boom. Ne proto, že je to vyhypovaná technologie. Ne proto, že by to bylo cool. Jediným důvodem, proč svět na tokenizaci majetků přistoupí, je fakt, že zlevní veškeré procesy spojené s přesuny majetků a usnadní práci s nimi. A to je naprosto klíčové. I proto velké banky přicházejí na to, že musí založit vlastní kryptoměny či tokenizovat své majetky.

JP Morgan tak buduje svůj coin a Goldman Sachs vytváří nové oddělení pro tokenizaci majetků a prozkoumává možnosti, kde všude je možné využít technologie zítřka.

Závěr

Budou společnosti tokenizovat svůj majetek na Bitcoin blockchainu? Jistěže ne. Bitcoin se soustředí na jiné specifické vlastnosti své sítě. Ačkoliv je to možné, BTC prostě není vhodnou platformou. Go-to řešení bude Ethereum, a to obzvláště po 2.0 upgradu. Stejně tak to ale nakonec může být Cardano anebo jiná otevřená síť. Můžou to být klidně i blockchainy nové generace jako Cosmos, který cílí na propojování blockchainů.

Jednoduchost, cena a bezpečí budou klíčové. Peter Brandt je velkým zastáncem Bitcoinu a altcoiny zrovna moc v lásce nemá. A není se čemu divit. Většina z nich je prostě nadbytečná. Blížící se konec altcoinové bubliny ovšem nedává velkou logiku. Je to primárně kvůli tomu, že trh je stále maličký. Celková hodnota všech kryptoměn je stále třetinová v porovnání s Amazonem či Applem.

Altcoiny mohou být nějakou dobu v nejistotě. Možná ty nejhorší i skončí (Ehm Satoshi ehm Vision). Ale nezdá se, že by to bylo blízko. Stále je totiž těžké vyhodnotit, jak si jednotlivé chainy doopravdy vedou ve vztahu k užitnosti. Ta doba ovšem může brzy skončit a uvidíme boom chytrých chainů a tokenizace bude důležitým hybatelem.

Vždy je ovšem nutné připomenout, že altcoiny jsou riskantní investicí. BTC má jasně určenou a funkční roli, zatímco většina altcoinů mezi sebou soupeří a kdo z toho vyjde jako vítěz, to vůbec není jasné. Až bublina doopravdy praskne, mnoho investorů přijde o svoje peníze.

Co číst dále:

Netflix natočí dokument o altcoinech – Cesta k mainstreamu se otevírá!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno