Očekávání, konfliktní přesvědčení a vizualizace

0
head hlava

Poslední dobou jsme se věnovali psychologii obchodování a i dnes budeme v této oblasti pokračovat. Dnes si rozebereme, jak spolu souvisí očekávání, konfliktní přesvědčení a obchodování.

Očekávání nepřinesou nic dobrého

Očekávám, že Bitcoin bude do konce roku na hodnotě 20 000 dolarů. Zní to reálně? Stačí, aby přišla jedna opravdu pozitivní zpráva, a může se to opravdu stát. Ale nemusí. A to je na tom to nejhorší. Očekávání vás při tradingu dokážou obrat i o poslední halíř.

Při tradingu musíte být hlavně flexibilní a nebát se změny. Musíte si dokázat přiznat chybu a říct si, že tento obchod nevyšel a že je čas vystoupit. Nemůžete doufat, věřit či očekávat, že už se trh otočí a bude směřovat vaším směrem. Protože tímto přístupem přijdete o opravdu hodně peněz.

Mohlo by vás zajímat: Proč není obchodování na burze lehké povolání? Mýty a fakta

Přesvědčení – proč jim věnovat pozornost?

Přesvědčení není něco, s čím se narodíte. Ale je to jakási “paleta” hodnot, názorů, postojů a myšlenek, s nimiž vyrůstáte, kterými jste obklopen nebo s nimiž podvědomě přicházíte do styku. Některé z nich jsou silnější (některé tak silné, že byste pro ně třeba dokázali chtít i zemřít), některé slabší. To vše závisí na každém zvlášť a také od konkrétního přesvědčení.

Avšak podstatné je vědět, že přesvědčení mají obrovskou sílu. Ať už špatnou nebo dobrou, přesvědčení dokáží měnit opravdu hodně. Existuje jedno krásné cvičení k tomu, abyste zjistili, čemu opravdu věříte a jaká přesvědčení máte (zejména o sobě).

Na toto cvičení potřebujete papír, pero a mobil (nebo stopky). Během 10 minut napište na papír co nejvíce vět, které začnete slovem “Jsem.” Po uplynutí 10 minut vyškrtněte všechny věty, které obsahují pouze fakta (jsem muž, jsem student, jsem pracující a podobně). Všechno ostatní by měla být vaše přesvědčení a mnohá z nich by měla být i takzvaná “konfliktní přesvědčení.”

Jak se zbavit konfliktních přesvědčení?

Pokud se ptáte, co jsou to ta konfliktní přesvědčení, tak odpověď naleznete každý sám pro sebe na daném papíře. Pokud na něm máte například napsanou větu, “Jsem někdo, kdo si nezaslouží být boháč,” ale v hlavě máte, že chcete být vítěz nebo obchodník, tak jde o konfliktní přesvědčení.

Takových přesvědčení může být velké množství a věřte mi, máme je všichni. Dokud je nebudeme mít vyřešeny, nemůžeme být úspěšní obchodníci. Jak se jich však zbavit? Pomoci nám může už první krok, a tím je si je uvědomit (napsat, nahlas přečíst). Následně je však třeba začít také jednat.

Vizualizace – proces představování si chtěného výsledku v budoucnu (vysportované tělo, výhra důležitého zápasu, nové drahé auto atd.), dokáže být velmi nápomocen procesu zbavování se těchto přesvědčení. Rovněž je prokázáno, že vizualizace dokáže “přeprogramovat mysl a podvědomí.” A je to také i ten nejúčinnější způsob, jak bojovat s konfliktními přesvědčeními.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno