Počet Bitcoinů v oběhu může přesáhnout 21 milionů – Víte jak?

0

Maximální množství fyzických Bitcoinů, které mohou být v oběhu, je limitováno matematikou. Pokud se najde v budoucnu nějakým hard-forkem způsob emitování tokenů na trh, můžeme dokázat, že nikdy nedosáhneme ani 21 milionů BTC. K tomu samozřejmě musíme připočítat minimálně tři miliony coinů, které byly různými způsoby nenávratně ztraceny, Satoshiho milion a budeme rádi, pokud jednou bude v oběhu 15–17 milionů BTC.

Podle statistik z Bitcoin blockchainu se každý den přesune 0,34 miliardy dolarů v BTC. To je pouze malé procento oproti současné 150miliardové kapitalizaci této kryptoměny. Pokud nepočítáme wash-trading, na burzách se denně zobchodují BTC v hodnotě 13 miliardy dolarů a v úvahu je třeba brát i OTC (Over The Counter) trh, kde prodávají BTC velké těžební společnosti, burzy a další velcí hráči. Objemy na tomto trhu můžeme jen těžko odhadnout.

Pouze malé procento všech Bitcoinů je tak reálně v pohybu. Většina coinů sedí v peněženkách a padá na ně digitální prach. V budoucnu se však může celkový počet Bitcoinů pořádně zvýšit a překoná i těch jednadvacet milionů… svým způsobem. Záleží na úhlu pohledu.

Může vás zajímat: Evropská unie pod temným mrakem obchodní války – USA uvalí cla na dovoz z EU

M0 vs. M1, M2 a M3

Žijeme v době, kdy už i šéf FEDu nazval Bitcoin digitálním zlatem. Pokud to takto půjde dál, můžeme očekávat, že se ho chytí klasický finanční svět. Bitcoin tak možná čeká podobný osud jako zlato.

Zlato má obrovskou vnitřní hodnotu. Vytěžit tunu zlata je dnes dražší, než za kolik ho pak můžete prodat na trhu. To však vůbec nevadí. Jednu tunu „Au“ jsou různé instituce a burzy derivátů schopné namnožit na desítky, ba i stovky tun digitálního zlata, které se následně obchoduje na trzích s komoditami.

Podkladové aktivum samotné (Zlato BTC) patří do kategorie M0. Derivát krytý daným podkladovým aktivem se označuje jako M1. Například Bitcoin Futures na burze Bakkt jsou M1 deriváty. Deriváty z M1 derivátů se označují M2 ty nakoupíte například u brokera. A tak dále, a tak dále…

Tyto deriváty nemají stejné vlastnosti jako samotný Bitcoin (nebo cihlička zlata). Neexistují na blockchainu, nemůžete je uchovávat ve vlastní peněžence, nedá se jimi platit… Jediné, co mají s Bitcoinem společné, je cena, což je ideální pro tradery. A samozřejmě, každý derivát by měl být do jisté míry krytý svým podkladovým aktivem.

Je velmi pravděpodobné, že objem na trzích s deriváty BTC bude v budoucnu obrovský. Počet takových „umělých“ Bitcoinů několikrát přesáhne počet mincí na blockchainu. V tomto smyslu bude na trhu víc než těch „finálních“ milionů BTC.

Co číst dál?

[Analýza] MTL, RCN, CMT – Schyľuje sa k finálnemu altcoin rallye?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno