PŘEHLED TRHU – Ekonomika EU se stabilizovala – Bitcoin za 6 400 $ – USA po víkendu na novém dně

0
PŘEHLED TRHU - Ekonomika EU se stabilizovala - Bitcoin za 6 400 $ - USA po víkendu na novém dně

Být součástí EU má mnoho výhod. Jednou z nich je i fakt, že jsme součástí opravdu silného ekonomického bloku. Velká Británie sice opustila parlament EU a formálně tak nadále není členem, ale ekonomicky je stále velmi propojená. Navíc během krize s koronavirem je (alespoň prozatím) jakýmsi mostem mezi EU a USA. Vzhledem k rychlému šíření pandemie v UK ale můžeme očekávat, že USA si namísto Británie vyberou jinou evropskou zemi.

To zajišťuje, že ekonomika stále aspoň jakžtakž funguje a obchody se hýbou. Evropská ekonomika před krizí nebyla tak nafouknutá jako ta americká, a proto by měla padat pomaleji.

Akciové indexy na novém dně – Záchranné balíčky od centrálních bank moc nepomáhají

Evropská ekonomika zpomalila pád

To se zatím na číslech moc neprojevilo. Evropský index Stoxx 50 již z historického maxima (3 865 bodů) padl o 34 % na současných 2 485 bodů. Americké indexy už padly o 37 %. Evropa ale na rozdíl od Ameriky už týden akumuluje v jakémsi stoupajícím kanálu, jak můžete vidět na 2h grafu:

Americká ekonomika ještě nenašla dno

No a pak tu máme USA. V této světové velmoci je aktuálně více než 42 000 infikovaných a dnes přibylo 98 nových úmrtí. To je dost hodně a Spojené státy americké přitom ještě relativně nedávno problém s koronavirem neměly.

Zoznam krajin koronavirus statistiky
Statistiky koronaviru

Koronavirus nakazil i letecké společnosti – Jak s ním bojují?

To se odráží i na akciových indexech. Dow Jones Industrial Average je po představení masivního 2bilionového záchranného balíčku na uzdravení ekonomiky na novém dně. Dnes krátce po zahájení obchodování klesl až na 18 200 bodů. V pátek večer přitom uzavřel o tisíc bodů výše.

Propad amerických indexů tedy pokračuje dál a čekáme, až narazí na dno. Je nutno dodat, že jako v případě americké, tak i evropské ekonomiky to bude pouze první lokální dno. Již v následujících týdnech bychom se mohli ponořit ještě níže. Uvidíme, jak bude pokračovat pandemie a zda se ji vládám podaří udržet pod kontrolou.

Ještě to bude zajímavé

V každém případě nejbližší týdny budou zajímavé. Jsme velmi zvědaví, jak až hluboko americké indexy klesnou. Nedá mně nevyzdvihnout Bitcoin, který drží svou hodnotu líp než akciové indexy a už deset dní mírně roste. Opět jsme na staré dobré šestitisícovce, která nás už hodněkrát zachránila od dalších propadů. Proč? Protože mineři by jinak zkrachovali.

I když je pravda, že těžba se nyní nevyplatí. Vytěžit jeden Bitcoin vás vyjde na přibližně 8 000 $. Navíc se blíží halving, po kterém to už bude 16 000 $. Takže buď po halvingu rapidně klesne hashrate sítě a polovina minerů vypne své stroje (což se mimochodem děje již nyní), nebo rapidně stoupne cena. Do halvingu zbývá 50 dní a obě možnosti jsou otevřené.

Zhlédněte naši víkendovou analýzu trhů a zjistěte více

(Článek pokračuje pod odkazem)

Jak se připravit na nadcházející krizi?

Inu, ušijte si nějaké roušky. A nakupujte zlato. Věřit v takovém období kryptoměnám se nemusí vyplatit. Jistě, z Bitcoinu se možná stane nová globální měna, ale se stejnou pravděpodobností může padnout i na 100 $. Chcete to riskovat?

Jedinou peněžitou jistotou v obdobích krize je po tisíciletí staré dobré fyzické zlato. Jak ho ale co nejvýhodněji nakoupit a neudělat přitom typické začátečnické chyby? O zlatě tento týden chystáme webinář. Pokud máte zájem zúčastnit se, ozvěte se nám přes tento kontaktní formulář. Ještě máme tři volná místa.

Krize bude mít tvrdý dopad na celý svět. Některá odvětví ale na ní budou profitovat. Sledujete náš seriál?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno