Vytvořte si vlastní Bitcoin node – Je to levné a snadné a pomůžete tím síti!

0
bitcoin full node jak provozovat

V síti BTC existují tři různé kategorie účastníků. Jsou to těžaři, provozovatelé full nodů a uživatelé. Těžaři se aktivně podílí na rozvoji sítě a produkci bloků. Provozovatelé full-nodů pak kontrolují, že nikdo v síti neporušuje pravidla. Není to náročné ani drahé a síť BTC je díky takovým účastníkům výrazně bezpečnější. 

Proč provozovat full node?

Provoz vlastního full nodu má několik výhod. Pro samotnou síť je benefit zřejmý. Provozovatelé full nodů mohou kontrolovat, že nikdo neporušuje pravidla. Producenti bloků (těžaři) mají moc manipulovat síť a právě provozovatelé full nodů mohou kontrolovat, jestli neprobíhá ze strany těžařů nějaká neplecha.

Díky dozoru full nodů je BTC síť považována za bezpečnou. Zajímavé také je, že většina těžařů vůbec nemá full node, protože se připojují do velkých poolů. To vytváří riziko centralizace, kdy již nyní pouze několik čínských poolů tvoří majoritu těžební síly sítě.

Vlastní full node vám také přinese větší bezpečnost. Nemusíte se již spoléhat na třetí stranu, jak je tomu u lightweight peněženek. Pokud máte lightweight peněženku bez vlastního full nodu, tak v  podstatě spoléháte na to, že vás tvůrce peněženky neošidí či nepodvede.

Díky full nodu také budete mít vyšší úroveň soukromí. Pokud se připojujete ke třetí straně prostřednictvím peněženky, tak o vás tato strana získá informace. Právě provozovatelé peněženek budou v budoucnosti oslovováni, aby poskytli informace o lidech, kteří využívají jejich služby.

Může vás zajímat: HOT – Francouzský soud překvapil svým rozhodnutím o Bitcoinu

Vlastní full node není drahý, ani náročný

Pokud si nyní říkáte, že na provoz vlastního full nodu nestačíte, tak se nemusíte bát. Je to prakticky triviální proces a každý, kdo umí s počítačem alespoň na dobré úrovni, to zvládne. Provoz full nodu nevyžaduje drahé, těžební stroje jako ASIC minery, které navíc spotřebují neuvěřitelné množství elektřiny.

Na full node vám stačí běžný počítač připojený k internetu. Potřeba je stabilní připojení, 200 GB volného místa na harddisku a minimálně 2GB RAM. Počítač by měl být ideálně neustále online, ale je možné jej i vypínat. To se ovšem nedoporučuje.

Existuje ovšem také možnost koupit si specializovaný hardware na provoz full nodu. To je v podstatě all-in-one řešení, kdy při nákupu získáte hardware i software, speciálně určený pro provozování full nodu.

Pokud byste chtěli provozovat full node např. na starším počítači, tak s tím nebude větších problémů. Potřeba je pouze dostatek místa na harddisku, průměrná RAM a kvalitní připojení k internetu. K provozu full nodu stačí stáhnout Bitcoin Core client. Tento software vám bude stačit a díky jeho nenáročnosti by jej měl zvládnout provozovat prakticky každý.

Co číst dále:

POZOR! – Trident HACK – Útočníci ukradli 266 000 hesel

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno