[Světový rekord] Etiopii se podařilo za 1 den vysázet 350 milionů stromů!

0

Každým rokem jsou vykáceny miliony stromů. To způsobuje masivní vymírání živočišných druhů a má za důsledek tzv. globální oteplování a zhoršení kvality ovzduší. Proto se etiopská vláda rozhodla uspořádat projekt, ve kterém chtějí za jeden rok zasadit 4 miliardy stromů. 

Rekordní počet zasazených stromů

Ve snaze zvrátit následky způsobené kácením tropických pralesů Etiopané vysadili přes 353 milionů mladých stromků za jediný den. Akce, které se zúčastnili dobrovolníci po celé zemi, byla organizována místní vládou a patří do celoročního projektu, v níž je cílem zasadit až 4 miliardy stromů za tento rok. Od konce května se Etiopanům povedlo vysadit přes 2,6 miliardy stromů.

Etiopie tímto výkonem zřejmě nastolila nový světový rekord v počtu vysázených stromků za jeden den. Předchozím držitelem rekordu byla Indie s 50 miliony vysazených stromů za den. Takže to, co předvedli Etiopané, je opravdu neskutečné.

Podpora OSN a ekologických organizací

Plán znovuzalesnění Etiopie podporuje i mezinárodní agentura OSN a ekologické organizace. Podle historických údajů tvořily lesy na začátku 20. století až 35 procent této země, jenže ještě před pár lety byla zalesněna pouze 4 procenta krajiny.

Pro zemi, která v posledních letech ztratila velkou část zalesněné plochy kvůli těžbě, zhoršování životního prostředí a klimatické změně, je tato iniciativa velkou a důležitou změnou, upozorňuje Světový potravinový program (WFP)

Mohlo by vás zajímat:Trápí vás v létě horka? Co takhle osobní klimatizace?

Pokus o zlepšení života na Zemi

Tyto projekty vznikají, aby pomohly zastavit dopady odlesňování a globálního oteplování. Před několika dny vědci navrhli, abychom čelili globální změně klimatu masivním vysazováním stromů. Etiopie se toho chytla, a tak by mohla být dobrým příkladem pro zbylé státy.

„Stromy pomáhají bojovat proti globálnímu oteplování tím, že absorbují CO2 ze vzduchu, ale také  přinášejí obrovský prospěch, protože brání vzniku pouští a poškození půdy, zejména v suchých zemích. Poskytují také potraviny, přístřeší, palivo, krmivo, léky, materiál a ochranu vodních zdrojů,“ uvedl Dr. Dan Ridley-Ellis z Napier University.

Závěr

Tento projekt může hodně pomoci životnímu prostředí a umírnit tak globální oteplování. Jenže je problém v tom, že ostatní státy se k této aktivitě nemají, a tak je Etiopie pouze jedna z mála, kterým to není lhostejné a podnikají kroky pro zlepšení situace. Snad bude fungovat jako příklad a inspirují se tím i další země.

Co číst dál?

Vynález, díky němuž mohou lidé s postižením řídit autonomní vozidlo

Zdroj:
theguardian.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno