To nejlepší z AMA výzkumného týmu Etherea – Buterin: Výzkum ETH 2.0 je hotový, přijdou už jen kosmetické změny

0
Ethereum, ETH,

Formát AMA (Ask Me Anything) je velmi oblíbený v kryptokomunitě. Výzkumníci pracující na Ethereu vyšli s kůží na trh a objevilo se mnoho zajímavých informací.

Ethereum 2.0 je připraveno

Rád bych si nejprve dovolil jednu odbočku. Formát AMA je totiž pro kryptoměny příznačný. Jeho síla tkví v transparentnosti a vtažení komunity do dění. Obě tyto kvality jsou pro kryptoměny nesmírně důležité a ilustrují potřebu komunity. Je to krásný symbol otevřenosti nové digitální doby. A teď již k samotnému AMA Etherea.

Co jistě všechny zajímá, je, jak je na tom ETH 2.0 ohledně výzkumu. I tam směřovala hned první otázka ETH komunity na redditu. Vitalik Buterin, který má visačku Just some guy, odpověděl velmi jednoznačně. Buterin Vitalik Ethereum

„Opravdu si upřímně myslím, že již nejsou žádné nevyřešené otázky, co se týče výzkumu. Z výzkumné stránky jde o to, jak snížit počet řádků kódu a edge cases (problém, který nastává pouze při extrémních situacích) a zvýšit elegantnost celého řešení,“ odpověděl Buterin.

V následující části vlákna padla otázka také na oracly, což jsou přístupové body do reálného světa, které zapisují údaje na blockchain. Na to Buterin reagoval slovy, že se jedná o vrstvu aplikací a je zde nutné obrátit se na relevantní týmy, které na problému pracují, jako například Augur nebo vyhypovaný Chainlink.

Spuštění na začátku příštího roku

Další série otázek mířila na spuštění ETH 2.0 chainu. I zde výzkumníci přišli s velmi pozitivními zprávami. Výzkumníci jsou vesměs optimističtí. Existují ovšem oblasti, které mohou ještě spuštění pozdržet primárně kvůli standardizaci prostředí kryptoměn.

ethereum ama

Carl Beekhuizen, který je aktivním vývojářem ETH, řekl, že nejprve je potřeba mít dlouho běžící testnety, které ověří bezpečnost nové sítě. Zároveň je také nutné formálně ověřit deposit kontrakt a připravit ETH klienty (software). Podle Beekhuizena se situace jeví jako optimistická a vše by se mělo stihnout.

Beekhuizen zároveň upozornil, že se nesmí nic uspěchat. Nikdo by neměl tlačit na vývojáře nového softwaru tak, aby byli nuceni vydávat zabugovaný software. Jako největší problém vidí BLS standardizaci. Tím myslí, že blockchain komunita se snaží o standardizaci v rámci šifrování, které umožní lepší interoperabilitu mezi blockchainy. Buterin na to reagoval tak, že v případě velkého zdržení je možné najít jinou cestu.

Komplexita na ústupu

Jednou z kritik, kterým ETH 2.0 čelilo, byla přílišná komplexita. I na to cílila jedna z otázek. Podle výzkumníků Drakea a Buterina se ovšem daří komplexitu kódu ETH 2.0 výrazně snižovat. Momentálně má fáze 0 1024 řádků kódu.

Buterin ovšem dodává, že stále není spokojen s výsledkem a přetrvávající komplexita jej stále trápí. Zároveň ale dodal, že mnoho částí ETH 2.0 je podstatně jednodušších, než byly u svého předchůdce. Ke stejnému tématu se vyjádřil i Justin Drake.

„Výzkumná cesta byla někdy tak nějak mučivá a bylo těžké ji sledovat. Finální produkt naší práce je vlastně jednoduchý a čistý. Očekávejte více vzdělávacích materiálů, které budou vyzdvihovat jednoduchost nynějšího designu. Zatímco fáze 0 má 1024 řádek kódu, očekávám, že fáze 1 a 2 budou mít dohromady také 1024 řádek kódu,“ řekl Drake.

Závěr

Základní verze ETH 2.0 by podle Drakea mohla být hotová v roce 2021. Zatímco fáze 0 bude přechod na kompletní PoS systém, fáze 1 přinese sharding a fáze dvě má propojit jednotlivé shardy s EVM. Tím bude dokončen základ nové verze ETH 2.0.

Libra vs. USA  Předseda FED v kongresu – Bitcoin a Libra můžou ohrozit dolar

Ethereum má před sebou ještě dlouhou cestu, a jak bylo často zmiňováno, konkurence narůstá. Primárně se jedná o blížící se projekty PolkaDot a Dfinity, které mají podobný cíl jako ETH. Za zmínku ještě stojí také nově spuštěná síť Cosmos nebo Algorand, které budou ETH konkurovat.

Na úplný závěr je dobré si připomenout slova Vitalika Buterina z posledního AMA: „Doufám, že ETH komunita nespadne do stejné pasti jako Bitcoinoví maximalisté, kteří jsou automaticky nepřátelští vůči jakémukoliv jinému projektu. Společně bychom měli hledat různá řešení, která umožní vyhrát všem.“

Co číst dále:

Matematický zázrak ze 13. století, který musíte znát – Fibonacci – Deník 5. týden

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno