Ethereum 2.0 – Kdy přijde staking? A můžeme pak očekávat enormní růst?

0
Ethereum 2.0 - Kdy přijde staking? A můžeme pak očekávat enormní růst?

Přechod na Ethereum 2.0 bude jedním z největších upgradů blockchainů vůbec. Jedná se o bezprecedentní situaci, kdy druhý největší blockchain přechází na úplně jiný algoritmus těžby. Jenže ETH 2.0 má historii zpoždění. V dnešním článku se podíváme na to, kde se momentálně nachází stav vývoje, kdy můžeme očekávat příchod nového Etherea a jaký dopad to bude mít na cenu ETH mincí.

Věčný upgrade sítě

Ethereum 2.0 je naplánováno již dlouho. Podle původních předpokladů mělo přijít již před dvěma lety. To se nicméně nestalo. A je to pochopitelné. Blockchain technologie je zbrusu nový vynález a smart-chainy jako Ethereum vytváří bezprecedentní technologie. Široké publikum majitelů ETH nicméně tlačí na rychlost práce, protože slibuje vyšší zisky z investic.

Vývojáři se tak nachází mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně musí vybudovat ultra bezpečnou technologii a na druhé straně musí naslouchat komunitě. Z toho následně plynou rozpory mezi proklamacemi o vydání funkční verze sítě.

Na Ethereum 2.0 ale teoreticky není nutné čekat. Již současná verze umožňuje škálování a tisíce transakcí za sekundu: Nečekejte na Ethereum 2.0 – Škálování a transakce ZDARMA jsou již realitou!

Fáze testování

Ethereum 2.0 je momentálně ve stavu testování. Existuje hned několik testnetů sítě pro různé implementace klientů. To v podstatě znamená, že jednotlivá uskupení testují verzi ETH 2.0 se svým vlastním softwarem. Jedná se např. o testnety Topaz nebo Prysm od Prysmatic Labs.

Nově se ovšem spustil multiclient testnet Schlesi. Ten spustily společně Prysmatic Labs a Sigma Prime (předtím pracovaly na svých testnetech). Právě spuštění Schlesi je již relativně blízko k finální verzi. Jedná se totiž o multiclient testnet a k němu se připojují jednotlivé instituce pomocí svých vlastních klientů.

Závěrečnou fází testování bude spuštění oficiálního multiclient testnetu od Nadace Ethereum, což bude poslední stupeň před spuštěním ETH 2.0 (konkrétně fáze 0). Fakticky to znamená, že ETH 2.0 je ještě vcelku daleko (minimálně jednotky měsíců), protože nejprve bude nutné prokázat funkčnost finálního testnetu.

Schlesi testnet je nicméně první vlaštovkou, která ukazuje, že testování postupuje poměrně rychle a multiclient testnet od Nadace Ethereum by mohl být spuštěn v nejbližších měsících. Následně by pak již měla být spuštěna fáze 0. Pravděpodobné spuštění finálního testnetu od Nadace může přijít víceméně kdykoliv a fáze 0 by mohla být spuštěna již v červenci (to je ovšem relativně málo pravděpodobné).

Zázrak z USA – Proč je Amazon během ekonomické krize na historickém maximu?

Ethereum 2.0 roadmap

Přechod na Ethereum 2.0 je rozdělen na tři fáze. Fáze 0 je spuštění nového blockchainu, kterým je právě ETH 2.0. Ten bude postaven namísto Proof of Work na Proof of Stake. Pokud se uživatel bude také chtít stát validátorem sítě (validování transakcí a uzavíraní bloků), bude muset „vsadit” 32 ETH.

Blockchain ETH 2.0 ve fázi 0 bude relativně omezen ve své funkčnosti. Během fáze 0 budou transakce i výpočetní výkony pro smart kontrakty probíhat na původním chainu.

Následuje fáze 1. To je v podstatě implementace tzv. shardingu. Sharding znamená, že síť se rozdělí na více částí, které budou do jisté míry fungovat jako samostatné jednotky. Jejich propojení pak bude tvořit Beacon Chain, což je hlavní blockchain, který bude spuštěn ve fázi 0, a všechny shardy se k němu budou odkazovat.

Sharding má umožnit podstatně vyšší míru škálování. Každý shard bude zvládat určitý počet transakcí za vteřinu a následně se bude odkazovat k Beacon chainu. Kdyby jeden shard zvládl např. 1000 transakcí za vteřinu, při výsledném počtu 64 shardů (za předpokladu, že bude dostatek validátorů, kteří zajistí bezpečnost 64 shardů) by ETH 2.0 mohlo zvládnou 64 000 transakcí za vteřinu.

Fáze 2 je pak implementací virtuálních strojů postavených na eWASM. eWASM (Ethereum Web Assembly) střídá EVM (Ethereum Virtual Machine). Každý shard by měl mít svůj vlastní virtuální stroj založený na eWASM, který bude umožňovat tvorbu smart kontraktů. V poslední fázi tak přijdou na Ethereum 2.0 funkcionality smart-chainů.

eWASM Virtual Machine bude prakticky vylepšená verze původního EVM. Hlavní výhodou nového konceptu by měla být zvýšená rychlost (rychlejší výpočetní procesy a transakce) a interoperabilita.

Tvůrce Cardana tvrdí: Vitalik Buterin nezvládá Ethereum a vývoj kvůli němu stagnuje!

Kdy přijde ETH 2.0

Vývoj ETH 2.0 má nadále problémy. Jak uvádí provozovatelé jednotlivých testnetů, bugů je stále dostatek. I proto jsou vypsány bounties až ve výši 25 000 dolarů za objevení kritických chyb.

Charles Hoskinson z konkurenčního projektu Cardano na adresu ETH 2.0 řekl, že potřebuje ještě hodně času, aby se eliminovaly všechny problematické části.

Ve výsledku zde máme obrázek o tom, že příchod ETH 2.0 a stakingu mincí je prostě nejasný. Rozumný časový interval bude od července (ultra optimistický) až do konce roku 2020 (pravděpodobně reálná varianta). Nebylo by ovšem divu, kdyby spuštění ETH 2.0 proběhlo až v roce 2021.

Kompletní přechod na ETH 2.0, tedy dokončení všech tří fází, lze pak očekávat v následujících letech. Reálný odhad bude rok 2022, ale jak je vidět, tak ve světě kryptoměn se lze jen těžko spoléhat na konkrétní data.

Co bude ETH 2.0 znamenat pro cenu Etherea?

Úspěšné spuštění ETH 2.0 přinese klíčovou změnu, která povede v ideálním případě i k růstu ceny. Držitelé ETH se fakticky stanou majiteli a provozovateli sítě. Za to budou odměňováni novými mincemi ETH. To by mělo logicky vést k vzestupu ceny, protože vlastnění ETH se stane kombinací držení samotné mince (s očekáváním nárůstu ceny) a ekvivalentem vlastnění těžebních zařízení.

Přechod na PoS by měl zvýšit hodnotu mincí právě díky zvýšení jejich důležitosti v síti. Problém by ovšem nastal ve chvíli, pokud by se přechod zbrzdil, anebo by se nepodařilo zvýšit škálovatelnost sítě.

Za sítí Ethereum totiž stojí desítky konkurentů, kteří se snaží pomocí různých přístupů o přesně ten samý cíl (Cardano, Cosmos, EOS, TRON, NEO, ICON, Zilliqa, Qtum, Algorand, Tezos, Harmony, Elrond a mnoho dalších).

Příchod ETH 2.0 je nejasný a ti, kteří s ním kalkulují, by měli mít na paměti právě možné problémy. Ethereum je nicméně stále nejvíce využívaná síť s největším počtem aktivních vývojářů a decentralizovaných aplikací. Přechod na verzi 2.0 bude pro síť opravdu radostnou zprávou, pokud se povede.

Může Ethereum díky 2.0 upgradu překonat v kapitalizaci Bitcoin? Momentálně to tak sice nevypadá, ale v budoucnosti je to dost možné. Detailně jsme toto téma rozebrali na našem streamu. Pokud jste tak ještě neučinili, přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu BitLink a nenechte si ujít naše videozpravodajství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno