TOP 5 mýtů o Bitcoinu – část první

0
GM_11myths_1

Bitcoin je tu s námi už deset let a člověk by si myslel, že některé dlouho-přetrvávající mýty o této kryptoměně by už mohly konečně ustoupit. Bohužel, opak je pravdou. Pojďme tedy uvést na pravou míru polopravdy a lži, které již léta kolují internetem.

1. Musím si koupit celý Bitcoin, nebo nic

Toto samozřejmě není pravda. Bitcoin je dělitelný až na osm desetinných míst, tedy bez problémů můžete vlastnit 0,00000001 BTC. Toto množství je také známé jako 1 Satoshi (dle tvůrce Bitcoinu).

2. Bitcoin je mrtvý

Pokud alespoň chvíli čtete tuto stránku, tak pravděpodobně víte, že to není pravda. Bitcoin na tom nikdy nebyl lépe. Za poslední dva týdny jeho hodnota vzrostla o 25 % a každý den jeho platební síť (blockchain) zpracuje více než 200 000 transakcí. Přesné číslo se dozvíte zde. Na webové stránce Bitcoin Obituaries najdete všechny zprávy a prohlášení, které již Bitcoin pohřbily. Naštěstí žádná z nich se zatím nenaplnila.

3. Bitcoin je anonymní

Ne, není. Tedy, ne tak úplně. Bitcoin si představte jakou účetní knihu, ve které najdete úplně všechny transakce od jeho vzniku až po současnost. Tyto transakce vedou z adresy odesílatele k adrese příjemce. Existuje mnoho firem, které studují Bitcoin blockchain a podařilo se jim k většině adres přiřadit identitu jejich vlastníků.

Na druhé straně však neplatí, že Bitcoin je zcela transparentní. Skutečnost je někde uprostřed. Pokud hledáte anonymní kryptoměnu, doporučujeme Monero nebo Zcash. Na Ethereum platformě běží projekt zk-SNARKS a po jeho dokončení a aktivaci bude anonymní i Ethereum. Více se dočtete v našem článku o Ethereum Metropolis.

4. Bitcoin používají jen zločinci a teroristi

Hlavně, po vzniku Bitcoinu se po internetu a v novinách šířily otřesné zprávy o tom, jak Bitcoin umožnil zločincům lépe financovat jejich… zločiny, vraždy, znásilnění… Opět, toto není pravda. Zaprvé Bitcoin není zcela anonymní a faktem je, že zločinci a teroristé raději používají cash (ne Bitcoin Cash, ale normální bankovky). Jistě, někteří zločinci využívají Bitcoin a ostatní kryptoměny (Monero), ale jde spíše o výjimky potvrzující pravidlo.

5. Šéf Bitcoinu je ve vězení

Tento mýtus vyplývá z totálního nepochopení myšlenky Bitcoinu a bylo by fajn ho uvést na pravou míru. Nejprve se však musíme podívat na původ podobných fám.

V roce 2014 byla vytunelovaná / vykradena / ztratila likviditu známá kryptoburza Mt. GOX. Neschopnost lidí odlišit Bitcoin a služby, které vznikly nad Bitcoinem, spolu s masivním šířením dezinformací způsobily, že mnozí identifikují CEO Mt. GOX Marka Karpelese jako šéfa Bitcoinu. To je samozřejmě hloupost. Šéf Bitcoinu neexistuje. Ani tvůrce Bitcoinu – Satoshi Nakamota – nelze označit za šéfa, protože Bitcoin je decentralizovaný. Nemá žádný centrální uzel, který by mohl rozhodovat o zbytku sítě.

Pokud investujete do kryptoměn, je důležité být informován. Sledujte nás na facebooku a získejte nejnovější informace z krypto-světa v českém jazyce. Přečtěte si náš článek „Vše, co potřebujete vědět o kryptoměnách“ (ve slovenštině) a získejte základní informace, které vám pomohou při obchodování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno