TOP 5 trading indikátorů – Víte, které to jsou?

0
TOP 5 trading indikátorů pro tradery - Víte, které to jsou?

Dneska opět přinášíme další díl ze série TOP 5. Tentokrát se podíváme na nejlepší a nejpoužívanější trading indikátory. Zároveň tento článek bude úvodním dílem do nové série tvorby úspěšných trading strategií. 

Proč používat v tradingu indikátory na vstup a výstup z obchodu? Obchodování na burze není o tom, že otevřete obchod a čekáte na zisk. Důležité je mít připravenou strategii a obchodní plán. Proč indikátory hrají hlavní roli v tradingu? Odpověď je jednoduchá, určují nám možný vstup a výstup z obchodu. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší a nejpoužívanější indikátory.

RSI – Relative strength index

Jde o celosvětově vůbec nejpoužívanější indikátor. Může mít několik nastavení, přes která nám dává signály pro vstup do obchodu. Nejčastěji se používá na 14svíčkovém nastavení. To znamená, že vyhodnotí situaci na trhu za posledních 14 svíček a dá podle toho signál. Má dvě zóny: oversold a overbought. V češtině vyprodáno a překoupené. Pokud se indikátor nachází v oversold zóně, může to být dobrý signál k růstu, tedy měli bychom nakoupit. V případě overbought bychom měli naopak prodat nebo otevřít short kontrakt. Jako signál můžeme použít i vytvoření divergence.

trading, TOP 5 trading indikátorů pro traderů - Víte které zde jsou?

Divergence se vyznačuje tím, že se na grafu vytvoří vyšší high, ale naopak hodnoty na indikátoru začínají klesat. V tomto případě můžeme vidět vytvoření bearish divergence, tedy signál k prodeji, nebo i zavření obchodu. Podobně je tomu v případě bullish divergence.

MACD

MACD je indikátor, který se skládá z několika dalších indikátorů. Na tradingview v sekci komunita ho najdeme ve více variantách. Původní a zároveň nejpoužívanější se skládá z 2 MA, nebo i moving average a histogramu. Podobně jako RSI vykresluje a dává nám možné signály na základě cenového vývoje na grafu za poslední dny. Nemá určité přesné hodnoty oversold a overbought zóny. Jeho hodnoty tedy mohou růst do extrémních hladin. Rovněž se dá využít pro vstup do obchodu po vytvoření divergence.

Viz také předchozí díly ze série TOP 5.

MA – Moving Average (klouzavý průměr)

Indikátor MA je taktéž jeden z nejpoužívanějších indikátorů vůbec. Funguje na principu výpočtu průměrné ceny za stejné období. Dá se nastavit na jakékoliv hodnoty. Často se  používá MA 14, 30, 60 či 141. Všechna tato nastavení fungují na stejném principu. Například MA 14 nám ukáže průměrnou hodnotu aktiva za posledních 14 dní.

Bollinger bands

Tento indikátor ukazuje hybnou sílu na trhu. Pokud je vysoká volatilita, i hodnoty na  indikátoru jdou to extrémně přepálených hodnot. V případě, že volatilita klesne, tak se naopak hodnoty indikátoru přiblíží k ceně. Dá se z něj po otočení trendu poměrně snadno určit, kdy vstoupit do trhu.

CCI – Comodity Channel index

Je velmi podobný indikátor jako RSI. S rozdílem, že nemá oversold a overbought zónu. Pro vstup do obchodu se dá nejlépe využít divergence. Je třeba si dávat pozor na častou přepálenost tohoto indikátoru. To znamená, že jeho hodnoty mohou poměrně dlouho bez retracementu jít jedním směrem.

Závěr

Toto je pouze úvodní díl k indikátorům. V dalších dílech si jednotlivě každý z nich vysvětlíme dopodrobna.

Měli byste si na důchod spořit v Bitcoinu? Shrnutí pro a proti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno