USA mimo hru – Libra se bude řídit švýcarskými zákony

0
Americký Kongres rozhoduje o další finanční injekci - Pomohlo by to skomírající ekonomice?

V posledních pár týdnech se hojně ve světě řeší, co udělat s kryptoměnou Libra. Spousta státníků má z tohoto projektu obavy, a tak jednají o regulacích. Jenže David Marcus, což je ředitel oddělení blockchainu ve společnosti Facebook, oznámil, že Libra bude mít sídlo ve Švýcarsku a bude se řídit jejími zákony o kryptoměnách.

Švýcarsko zemí kryptoměn?

Švýcarsko jako jedna z mála zemí v Evropě přímo podporuje blockchain technologie. Spousta burz a firem v kryptosvětě má právě zde svá sídla a řídí se švýcarskými zákony. Dokonce se zde uvažuje o zavedení státní kryptoměny, takže by se to dalo nazvat jako „ráj“ kryptoměn. Stejně tak se rozhodl i Facebook dát tak přednost před jeho „rodným“ USA.

„Sdružení Libra se sídlem v Ženevě bude pod dohledem Swiss Financial Markets Supervisory Authority (FINMA). Zároveň jsme uskutečnili předběžné diskuse s FINMA a očekáváme, že s nimi budeme spolupracovat na vhodných regulacích pro naši asociaci,“ vyjádřil se David Marcus.

Jaký je rozdíl mezi USA a Švýcarskem?

Obě země patří mezi podporovatele, ovšem je rozdíl v tom, jakým způsobem. USA reaguje na kryptoměny opatrně, podezřívavě, dlouho trvá přijetí ať už regulací či zákonů nebo povolení. Jako příklad můžeme uvést Bitcoin ETF, které se již několik let stále dokola odkládá. Naopak Švýcarsko již v březnu přijalo zákony, které se týkají kryptoměn a podobné projekty, jako je Libra, vítají s otevřenou náručí.

Švýcarsko se rozhodlo regulovat digitální měny v rámci svých stávajících finančních zákonů. Švýcarská vláda totiž nemá konzistentní zákony týkající se ICO a kryptoměn. Proto se rozhodli zachovat flexibilitu při řízení různých typů měn různými způsoby.

Mohlo by vás zajímat: 84 % nových investic v kryptoměnách tvoří institucionální investoři – Zájem navzdory volatilitě dále roste

Odlišné názory v politice

Americký ministr financí Steven Mnuchin uspořádal tiskovou konferenci, kde sdílel své pochybnosti o kryptoměnách:

„Kryptoměny, jako je Bitcoin, byly využity na podporu nelegálních činností, jako je počítačová kriminalita, daňové úniky, vydírání, ransomware, obchodu s drogy a lidmi… Toto je opravdu otázka národní bezpečnosti.“

Stejně tak jako americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu.

 

Politici ve Švýcarsku však zaujali odlišný přístup. Švýcarský federální prezident Ueli Maurer se nedávno zúčastnil summitu Crypto Valley, kde řekl:

„Vláda neustále hledá způsoby, jak se udržet dva kroky před ostatními v blockchain technologiích. Naše dveře jsou vždy otevřené pro všechny společnosti, které se chtějí přidat.“

Závěr

Tím, že si Libra vybrala své sídlo ve Švýcarsku, a to, že se bude řídit zákony této země, je dobrý krok. Po tom, co vidíme, jak opatrně a nedůvěřivě přistupuje USA ke kryptoměnám, jím toto rozhodnutí pomůže. Co se týče Švýcarska, tak to jen dokazuje, jak je to vyspělá země a že vidí v blockchainu budoucnost.

Co číst dál?

Je v Indii skutečně nelegální používat Bitcoin anebo pouze vláda straší občany?

Zdroj:
ccn.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno