Warren Buffett vám poradí jak zbohatnout!

0
warren_buffett

Warren Buffett, kultovní investor a předseda Berkshire Hathaway BRK.A, nedávno vydal svůj poslední list. Na jeho nezpochybnitelnou moudrost byste si měli najít čas i v současné těžké situaci.

Raději najmout pittbulla než kokršpaněla

V letošním listu věnuje velkou část vyprávění ředitelům společnosti a tomu, jak si je najmout. Toto je něco, o čem investoři zas tak moc nepřemýšlejí. Buffett jim radí, aby se nad tím hlouběji zamysleli.

Podle Buffetta spočívá problém v tom, že ředitelé společností jsou motivováni především penězi, které vydělají na zasedáních. Mezitím jsou výkonní ředitelé motivováni najít ředitele, kteří nebudou proti jejich rozhodnutím příliš namítat, zejména pokud jde o jejich vlastní odměňování.

“Při hledání ředitelů nehledají generální ředitelé pittbully. Jsou to kokršpanělé, které si berou domů.”

– píše Buffett.

Jde o zabudovaný konflikt zájmů, který zvýhodňuje představenstvo a management, ale ne akcionáře. Buffett tvrdí, že Berkshire a mnoho jeho jednotek tvrdě pracují, aby se vyhnuly takové pasti konfliktů.

Šachy s penězi

Dále se zaměřuje na odborné znalosti a tituly. Stručně řečeno, to, že máte danou práci, neznamená, že jste v ní dobrý.

“Byl bych rád, kdybyste věděli, že téměř všichni ředitelé, které jsem v průběhu let potkal, byli slušní, milí a inteligentní. Dobře se oblékali, chovali se jako dobří sousedé a byli dobrými občany. Užíval jsem si jejich společnost. Mezi touto skupinou jsou někteří muži a ženy, se kterými bych se mimo práci nesetkal a kteří se stali se mými blízkými přáteli. “

“Mnozí z těchto dobrých duší jsou přesto lidé, které bych si nikdy nevybral na práci s penězi nebo v obchodních záležitostech. Jednoduše to není jejich hra. “

“Všichni máme různé záliby. Pro většinu z nás je seznam dlouhý. Důležité je si ale uvědomit, že pokud jste Bobby Fischer, musíte si peníze vydělávat hraním šachu. “


Tato poslední věta je velmi pravdivým a důležitým bodem. Ano, na světě jsou lidé, kteří by si měli na živobytí vydělávat obchodováním s akciemi.

Mohlo by vás zajímat: Chraňte nejen své zdraví, ale i peníze – Spolu s virem se namnožili i podvodníci

Buffett je jedním z nich, nebo alespoň na dlouhou dobu byl. V posledních letech doporučuje, aby většina investorů vlastnila trh spíše prostřednictvím indexových fondů, než aby si vybrala přímo akcie. A poradil svým vlastním právníkům, aby učinili totéž s penězi, které zanechal své rodině.

Těch velmi málo mimořádných investorů by se prostě mělo snažit prorazit na trh. Stejně jako tu jsou šachové zázraky Bobbyho Fischera, tak oni by měli hrát šachy s penězi.

Mohlo by vás zajímat: Jaké akcie byste měli kupovat podle Warrena Buffetta?

„Odborníci“ na investice

Problém spočívá v tom, že převážná většina běžných investorů není jako Bobby Fischer. Opravdu ne. Slavní odborníci, které vidíte třeba na CNBC, nemluví o svých nejnovějších nápadech.

Televizní odborníci, až na několik málo výjimek, dostanou vysílací čas, protože jejich konkrétní strategie – pravděpodobně jejich konkrétní zaujatost – právě funguje. Jde o chvilkovou slávu, protože jsou zrovna v ten moment úspěšní. Většina z nich se časem z televize vytratí.

Populární investiční strategie nepřicházejí a odcházejí, protože jejich zastánci mají pravdu, ale proto, že tyto strategie fungují příležitostně.

Nenechte si ujít další zajímavý článek: Svět z krize nezachrání žádná vláda, ale Bitcoin, tvrdí Tim Draper

Můžete si dovolit najmout super manažera, který má téměř vždy pravdu, někoho až ve stratosféře investičního myšlení? Pokud máte investovat 50 milionů dolarů – možná.

My ostatní smrtelníci se věci snažíme dělat co nejjednodušší, abychom udrželi naše peníze na cestě k zisku.

Jak Buffett správně poznamenává: “Pokud jde o investování, 90 % dobře placených “profesionálů”, kteří provozují drahé investiční fondy, nedokáže každoročně porazit indexy.”

Buďte Bobby Fischer, najměte si Bobbyho Fischera (pokud můžete) nebo se stáhněte a nechte trhy profesionálům. Je to jednoduchý postup a jak to už to tak bývá, tak nejlépe  fungují právě ty jednoduché a opakovatelné nápady.

Co číst dále?

Prepad Bitcoinu sa dal predpovedať 3 dni vopred – Pozrite sa ako!

Zdroj:
marketwatch.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno