3 klíčové pojmy, se kterými se během obchodování kryptoměn určitě potkáte

0
keys klíče

Dnes si od Fibonnaciho, grafů, indikátorů a různých patternů trochu odpočineme a zaměříme se na tři klíčové pojmy, která vám mohou pomoci při chápání pohybů na kryptoměnových trzích.

Stoploss hunting

Stoploss hunting je pojem, ve kterém tradeři (zejména velryby, které mají moc „manipulovat“ nebo ovládat trh) útočí na stoplossy, protože velmi dobře vědí, kam se zhruba stoplossy dávají. Často je to o jedné svíčce, která má obrovské knoty (obvykle zejména směrem dolů). Jde o jakýsi typ fake breakoutu, který způsobuje škody zejména malým investorům.

Proč by to ale dělali? Jednoduše proto, že ztráty malých investorů (těch, kteří mají stoplossy) jsou ziskem pro dané velryby a velké obchodníky. Velmi často se vyskytují zejména v době, kdy je výrazný pohyb do strany. Stoploss hunting není možné dělat na jiných marketech než na kryptoměnových. Je to kvůli tomu, že je to ještě poměrně malý trh, který je snadno manipulovatelný.

Short squeeze

Short squeeze si můžete prohlédnout nebo najít na grafu BTCUSD longs nebo shorts. I v tomto případě platí stejná pravidla jako na klasických grafech. Short squeeze popisuje situaci, kdy Bitcoin začne růst, protože počet short pozic (na grafu BTCUSD Short) rapidně klesne. To jasně vyjadřuje, že není odpor vůči růstu Bitcoinu právě kvůli tomu, že počet short kontraktů rapidně klesl.

Opačná situace je samozřejmě long squeeze, kdy padne počet longů a tak cena začne výrazně klesat směrem dolů. Longy už nebrání k tomu, aby cena padla směrem dolů a tak přicházejí na scénu medvědi.

Bitcoin Historical Volatility Index

Volatilita (míra kolísání ceny) je jeden z velmi známých pojmů, a to zejména v kryptosvětě. Právě kvůli tomu, že trh s kryptoměnami je malý (jak jsem již zmiňoval výše), tak volatilita je často velmi velká. Už několikrát jsme byli svědky situace, kdy během týdne se cena BTC pohnula o desítky procent.

Jak to však můžete využít ve svůj prospěch? Velmi jednoduše. Stačí se podívat na graf Bitcoin Historical Volatility Index, který vám přesně poukáže na to, v jak velmi volatilním období se nacházíme. Protože jde o klasický graf, tak na něm platí i indikátory, patterny a podobně.

Závěr

I když jsme si dnes nevzali na mušku žádný nový indikátor nebo pattern, věříme, že i dnešní článek byl pro vás přínosný a důležitý. však nepochybně velmi důležitý. Všechny informace, o kterých tu mluvíme, vám můžou pomoci v tom, abyste více chápali situaci na trzích. Každá informace vás tedy může posunout dále v začátcích vaší traderské kariéry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno