[Analýza] Telegram (TON) vybral 2 miliardy – Přinese kriticky důležité inovace

0
Telegram TON

Telegram je známá, bezpečná síť pro komunikaci. Zároveň tato společnost tvoří vlastní kryptoměnu TON. Co se dá čekat od projektu, který vybral téměř dvě miliardy?

Telegram mezi největšími ICO

Telegram je druhé nejúspěšnější ICO V historii kryptoměn. S 1,7 miliardami je na druhém místě za EOS, kterému se podařilo vybrat přes 4 miliardy dolarů. To jsou částky tak nereálné, že je téměř nemožné uvěřit tomu, zda je projekty jsou vůbec schopné smysluplně utratit.

V žádném případě není možné, aby TON či EOS potřebovaly tolik peněz na vývoj. Jenže tyto finance nejsou jenom o vývoji, ale jsou také důležité pro rozvoj ekosystémů. A zde už takové množství peněz může mít smysl. Investuje se totiž do rozvoje aplikací spojených s daným blockchainem. EOS tak například buduje svou vlastní sociální síť.

Co přesně bude dělat Telegram s vybranými financemi, není jasné, ale v následujících řádcích zjistíme, že je opravdu hodně míst, kam lze investovat.

Smart kontrakty a programovací jazyky

Klíčová otázka je, co můžeme od TONu čekat. Telegram buduje blockchain, který by měl umožnit vznik rozsáhlého ekosystému. Pokud si chcete udělat základní obrázek, tak TON je podobný ETH. V první řadě je to chytrá platforma. Pod tím si můžete představit to, že stejně jako ETH bude mít TON ve svém srdci decentralizovaný virtuální počítač. TON Virtual Machine umožňuje jednoduchou tvorbu a udržování smart kontraktů.

TON používá vlastní programovací jazyk a zde se již s ETH rozchází. Zatímco ETH má Solidity, které bylo vytvořeno jako jednoduchý programovací jazyk, tak TON má FiFT. FiFT je pravým opakem Solidity. Složitý programovací jazyk má vést k tomu, že na chainu budou budovat pouze ti nejlepší programátoři, kteří se zvládnou tomuto jazyku přizpůsobit. To má údajně zvýšit kvalitu smart kontraktů v síti.

Postupně by měly být přidávány další možnosti programovacích jazyků jako C++. Identicky ovšem i ETH plánuje pro svou verzi 2.0 přidání mnoha programovacích jazyků. Go, Rust, JAva, prostě všechny ty, které jsou obecně známé a programátory využívané.

Interoperabilita a multichain

Samotná architektura systému již nepřipomíná ETH, ale spíše se podobá blockchainům nové generace. Ty zatím nejsou obecně známé. Jedním z nich je Cosmos, který se usídlil mezi top kryptoměnami. Ten je složený z mnoha blockchainů. Centrální blockchain se jmenuje Hub a na něj jsou pak navázány zóny, které budou mít svá vlastní, specifická pravidla.

TON přichází s trochu odlišným přístupem, který je založen na Shardingu. TON bude mít ve svém srdci Masterchain. Na ten bude připojeno velmi vysoké množství tzv. Workchainů, které se budou řídit pravidly Masterchainu.

Tyto Workchainy ale budou ještě rozděleny pomocí shardingu na velké množství oddílů. To vyvolává nejistotu v tom, jestli TON systém bude bezpečný. Každý Workchain má být totiž přirozeně rozdělen na 260 shardů. Při nízkém provozu na síti by se tak dalo očekávat, že specifické workchainy mohou být ohroženy útokem.

Stejně jako Cosmos či Polkadot i TON má jeden velký cíl a tím je interoperabilita mezi blockchainy. To si můžete představit tak, že na okraji systému budou ověřovatelé, kteří budou moci převádět majetky z jednoho blockchainu na druhý.

Tito ověřovatelé musí být zajištěni pomocí pobídek. Aby se nějaká entita mohla stát ověřovatelem, tak bude muset v síti TON stakovat mnoho nativních tokenů. Díky tomu bude mít ověřovatel interoperability dobrý důvod k tomu, aby nikdy neselhal. V případě selhání totiž přijde o svoje mince.

Závěr

TON buduje přesně to, co nynější svět blockchainu potřebuje. Platformu pro rychlé a bezpečné smart kontrakty. K tomu TONu pomůže nejen Proof of Stake (na rozdíl od EOS to nebude delegovaný proof of stake, takže síť bude decentralizovaná), ale také architektura sítě a sharding.

Kritickou vlastností je interoperabilita. To je naprosto klíčové pro vybudování kvalitní, celosvětové a bezpečné infrastruktury. Díky přirozené aplikaci decentralizovaných burz se tak umožní vznik hluboce propojené a bezpečné infrastruktury pro přenos hodnoty.

TON ovšem není přívětivý k vývojářům, a to je velká škoda. Zatím se tak nedá očekávat, že TON udělá rychle díru do světa. Je ovšem vidět, že projekt jde správnou cestou a rozhodně si zaslouží pozornost.

Co číst dále:

Temné tajemství Libry – Facebook prý celý model zkopíroval od blockchainové firmy Hedera!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno