Ekonomický zpravodaj – Ekonomická čísla Googlu pozitivní, Trump dále tlačí na FED

0
Trump

Mateřská společnost Googlu, Alphabet Inc., ve čtvrtek oznámila, že její výnosy za druhé čtvrtletí roku 2019 dosáhly 38,9 miliard USD, což je nárůst o 19 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Příjmy z podílu na akcii za toto období vzrostly v porovnání se třemi stejnými měsíci v roce 2018 z 11,75 USD na 14,21 USD. Na tyhle zprávy zareagoval akciový trh velmi solidně, takže doporučuji si spolu s tímto článkem přečíst i moji poslední analýzu na Alphabet. Další zprávou dne je pokračující kritika ze strany prezidenta USA Trumpa k politice FEDu. Kritizuje jejich zdrženlivost, co se týče snížení úrokových sazeb, což podle něj znevýhodňuje domácí ekonomiku před Číňany a EU.

Uspokojivá čísla

Možná jste už během víkendu zaznamenali ze zahraničních médií, že akcie Googlu poskočily za jednu noc o nemalou hodnotu. Alphabet totiž zveřejnila své poslední ekonomické výsledky, které byly nadmíru uspokojivé. Výnosy společnosti činí k druhému kvartálu roku 2019 38,9 miliard dolarů. Což je o 19 % více než v druhém kvartálu minulého roku. Výnos z podílu kmenových akcii vzrostl z 11,75 USD na 14,21 USD a to je taky významný skok vpřed. Čistý zisk společnosti za druhé čtvrtletí roku 2019 je 9,94 miliard dolarů. Abychom měli srovnání, tak minulý rok to bylo 3,2 miliard dolarů.

„S příjmy 38,9 miliard USD, což je o 19 % ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 a až o 22 % v konstantním měnovém základě, dosahujeme výrazného růstu,“ uvedla finanční ředitelka společnosti Google Ruth Porat a dále dodala, že: “Naše pokračující investice do výpočetních kapacit a technických talentů přesvědčivě zvyšují příležitosti, které vidíme v celé naší společnosti”.

FED a snižování sazeb

Jak už jsem nakousl v úvodu, tak se Trump tento týden zase pustil do FEDu s tím, že centrální banka Spojených států stále váhá, co se týče snížení úrokových sazeb a to i přesto, že je inflace nízká. Čína a Evropská Unie naopak využívá výhod nástroje kvantitativního uvolňování, což jejím výrobcům dává velkou výhodu.

„EU a Čína dále snižují úrokové sazby a pumpují peníze do svých ekonomik, což usnadňuje jejich výrobcům prodej produktu. Zatímco FED i přesto, že je inflace nízká, nedělá nic a pravděpodobně bude i nadále dělat jen velmi málo.“

Trump dále uvedl, že americké ekonomice se sice daří dobře, ale díky politice FEDu přišla o větší možnosti, co se týče tvorby ekonomického blahobytu ve Spojených státech. Federální rezervní banka zvedla sazby příliš brzo a zároveň až příliš. Americký prezident zkrátka říká, že politika kvantitativního utahování vůbec neměla započít, protože znevýhodňuje americké producenty.

Závěr

Není náhoda, že je ten tlak ze strany prezidenta USA teď tak častý. Federální rada pro volný trh (FOMC) má tento týden plánovanou schůzi. FOMC je právě součástí FEDu a několik zástupců této rady už signalizovalo, že je teoreticky možné úrokové sazby snížit o 25 bodů. Což by znamenalo snížení z 2.5 % na 2.25 %. Jak se ale Trump už dříve vyjádřil, tak je to prý moc málo a jeho politický tlak neskončí, dokud tvůrci monetární politiky nesníží sazby mnohem více. Co se týče Googlu, tak závěrem můžu už říct jen to, že dle posledních zpráv má ve střednědobém horizontu spíše na růžích ustláno.

Co číst dále?

Ekonomický zpravodaj – Bilaterální dohoda s Čínou, WTO je dle Trumpa rozbitou organizací

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno