Ethereum 2.0 – známe datum dalšího forku a co všechno přinese

0

Po halvingu BTC je upgrade ETH na verzi 2.0 největší událostí v blízké budoucnosti kryptoměn. Ačkoliv se vývoj mnohokrát zbrzdil, nyní se zdá, že vývojáři jsou na dobré cestě.

2020 – rok zázraků

Justin Drake, jeden z předních vývojářů z Nadace Ethereum, oznámil, že velmi pravděpodobné datum spuštění ETH 2.0 připadne na 3. ledna 2020. Za půl roku bychom tak mohli vidět první fázi přechodu na druhou verzi oblíbené kryptoměny.

3. leden je tak datem, kam se budou upírat oči fanoušků mince ETH. Nicméně nelze očekávat kompletní produkt. Proběhne ovšem ta nejdůležitější změna, kterou je přechod z Proof of Work na Proof of Stake. Zatímco nyní je ETH technologie velmi podobná BTC, v budoucnu se tímto přechodem přiblíží měnám, jako je Cardano či Qtum.

Zatímco při PoW záleží primárně na dostupné výpočetní síle, u PoS to závisí na tom, kolik mincí dané měny držíte. PoS je tak podstatně méně náročný na spotřebu elektrické energie. PoS blockchainy se zároveň mohou pyšnit i podstatně vyšší rychlostí zpracování transakcí.

Sharding a Plasma

Drake také řekl, že na konci října by se měla spustit adresa kontraktu, kam budou moci budoucí validátoři transakcí posílat svoje ETH tak, aby spuštění mohlo proběhnout bez problému. Při spuštění genesis bloku ETH 2.0 tak budou validátoři rovnou připraveni začít ověřovat transakce.

Sledování pohybu kapitálu – Whale Alert: Až 52 tisíc BTC skončilo minulý týden pouze na 30 peněženkách!

Následně mají přijít další dva kroky. Po spuštění PoS mechanismu se vývojáři zaměří na aktivaci druhých vrstev. Jedná se o Sharding a Plasma network. Sharding bude v podstatě rozdělení sítě na menší části, které budou moci fungovat do jisté míry samostatně, čímž se výrazně zrychlí průchod transakcí.

Plasma network je také řešení skrze další vrstvy. Plasma umožňuje přesun financí tak, aby se nemusely dotknout hlavního blockchainu. Díky tomu je možné obejít překážky hlavního blockchainu, a uživatelé tak mohou levně a rychle posílat transakce. Koncept je velmi podobný Lighting network na Bitcoinu.

Výsledky této práce ovšem nebudou brzy. Dá se očekávat, že se objeví buď v průběhu roku 2020, ale pravděpodobnější je, že efekt Shardingu dopadne na síť až v roce 2021. U Plasma network je pak otázkou, jak dobře se implementace vydaří. Pokud můžeme brát LN u BTC jako příklad, tak Plasma bude také potřebovat dostatek času k růstu.

Co to znamená pro Ethereum?

Ethereum se těší opravdu dobré kondici. Přechod na PoS významně zrychlí celý blockchain a umožní lepší fungování decentralizovaných aplikací. To je pro ETH naprosto klíčové, takže již první krok bude opravdu hodnotný.

Analýza kryptoměn – [Analýza] Detailní pohled na token Bitfinexu LEO – Velký potenciál sráží enormní rizika

Díky přechodu na PoS se otevřou vrátka i pro další upgrady, ke kterým je podle Buterina provedeno již dostatek výzkumů a všechny cesty jsou teoreticky nalinkované. Vývojáři tak vědí, co mají dělat, a teď už je jen potřeba zvolit a vybudovat optimální cestu.

V následujících letech má Ethereum dostatek práce. Důležité je, že se na blockchainu pracuje a stále se rozvíjí. Tento fakt je navíc podpořen množstvím dobrých zpráv okolo ETH. Microsoft oznámil vydání svého produktu VeriSol, který ověřuje smart kontrakty na ETH síti psané v jazyce Solidity. Google spustil funkci, kdy je možné integrovat jejich cloudové služby a ETH smart kontrakty. Mimo jiné Google také spustil výukový program, kde se lidé učí, jak pracovat se smart kontrakty na ETH síti.

I další velké společnosti se zapojují do ekosystému Etherea. JP Morgan také vypustil nástroje na práci s ETH sítí pod názvem Anonymous Zether. Transakce na síti stále stoupají a přesáhly své dosavadní ATH. Chainlink zase aktivoval svůj mainnet, který běží na ETH síti, a v neposlední řadě se do provozu dostávají testnety na ETH 2.0, takže si vývojáři budou moci osahat nový systém.

Závěr

Ethereum je na dobré cestě. Vyvíjí se nejen samotná síť ETH, ale také celý ekosystém. Stále více účastníků v síti vytváří podklad pro fundamentální hodnotu této kryptoměny. A co se týče cenového hlediska, tak je ETH stále nízko oproti BTC. Propad, který ETH v bearmarketu potkal, byl totiž daleko výraznější.

Se spuštěním PoS bude každý účastník sítě moci stakovat své mince, a tím se podílet na ověřování sítě. Z toho pak získává stabilní příjem právě za udržování sítě v chodu a to je velmi lákavé. Místo nákupu drahých těžebních strojů budou moci uživatelé investovat do mincí. To by mělo hnát cenu ETH nahoru.

ETH je v bezvadné kondici a vše, zdá se, jde dobrým směrem. Inovací v prostoru je ovšem mnoho. Například Zilliqa má již implementovanou technologii Sharding. Pokoušet se uhádnout, který z projektů nakonec bude ten nejúspěšnější, je jako věštit z ruky. Prostě hádáte. ETH má ovšem téměř nejlepší výchozí pozici.

Co číst dále:

Co je to Libra? Kryptoměna od Facebooku může přinést globální adopci

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno