Je Bitcoin navázaný na cenu akcií? Bitcoin si až na výjimky žije vlastním životem a to je dobře

0
Bitcoin-Pump-Could-Mystery-Order-Be-Responsible

Poslední dny a týdny přinesly velkou nejistotu na trh s kryptoměnami. Prakticky z minuty na minutu se ztratil narativ o nekorelujícím druhu majetku. V dnešním článku se podíváme na data za poslední půl rok. Nebudu vás dlouho napínat, data indikují, že závěry o nekorelujícím majetku jsou průkazné.

Více informací – Koronavirus nejvíc ohrožuje USA! – Způsobí to nakonec hyperinflaci dolaru?

Absence korelace je extrémně důležitá

V první řadě je nutné si říci, proč je absence korelace (míra podobnosti ve vývoji ceny) tak důležitá. Ve světě financí je důležité být zajištěn proti riziku. A tak se investoři snaží hledat druhy majetku, které se chovají cenově jinak, než zbytek jejich portfolia. V případě katastrofální události nebudou mít investoři vsazeno všechno na jednu kartu, a tudíž část jejich majetku neztratí hodnotu.

Tuto roli mohou zastávat různé druhy majetku. Klasickým příkladem je zlato, které se v krizích chová opačně než např. akcie. Cenově stabilní, státní měny také umožňují podobné zabezpečení, jejich krach by měl nicméně katastrofické dopady, které můžeme vidět např. ve Venezuele.

Mantrou každého chytrého investora by měla být diverzifikace. Pokud máte možnost své majetky rozdělit mezi nekorelující trhy, tak máte vlastně na půl vyhráno.

Bitcoin a akcie

Za poslední týdny se komunita rychle vzdala narativu o nekorelujícím majetku, což je špatná zpráva pro kryptoměny a ukazuje nedůvěru velké části kryptoměnové komunity. Nicméně čísla studií tvrdí něco jiného. Bitcoin s tradičními trhy prakticky nekoreluje.

Na předchozím grafu ukazují spodní čtyři řádky korelaci s tradičními trhy (indexy) a jak je vidět, tak se korelace pohybuje blízko u čísla nula, což vyjadřuje absenci korelace. Číslo jedna je úplná korelace a číslo -1 je dokonale opačná korelace. To si můžeme zběžným pohledem potvrdit i na grafu.

Na předchozím grafu je porovnání cenového vývoje mezi SPX (S&P 500 – 500 největších, akciových firem) a Bitcoinu. SPX je zobrazeno svíčkovým grafem a cena BTC je zobrazena oranžovou zónou. Jak je vidět na obrázku, tak trendy ve vývoji ceny se poměrně výrazně liší. Zóna vysoké korelace je pak vyznačena na konci a ta přišla společně s panikou.

Anthony Pompliano a Caitlin Long v nedávném podcastu společně vysvětlovali, co se v tomto období stalo. Likvidní druhy majetků šly do výprodeje a to včetně zlata, akcií a nakonec i Bitcoinu. Jedná se o rychlou reakci na nebezpečí na trzích.

Co číst dále:

Největší problém kryptoměn – Centralizované burzy jsou nové banky a řešením jsou DEXy

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno